Araknofobi Örümcek Fobisi

Araknofobi Örümcek Fobisi

Örümcek fobisi bireyden bireye değişkenlik gösterebilmektedir. Örümceğin ne olduğunu bilmeyen birey ve bilen bir bireyin verecekleri tepki de farklı olacaktır. İslam dininde örümceğin kutsal bir yeri olduğundan örümceğe yaklaşım daha farklı olabileceği gibi diğer yandan da adını bile duymak tüylerinizi diken diken edebilmektedir. Bahsetmekle karşı karşıya kalmak tamamen farklı etkiler yaratabilir de yaratmayabilir de. Bu tamamen ne şekillerde örümcekle karşılaşıldığına göre değişmektedir.

 

Yapılan araştırmaların bizlere sunduğu verilere bakacak olursak; birçok fobi sonradan edinilmiştir. Evrimsel olarak değerlendirildiğinde, zehirli örümceklere de rastlamamız olasıdır. Doğal olarak tepki vererek korkulması da çok olası bir durumdur. Bu tip örümcekler insan hayatını tehdit edebilmektedir. Tabi ki bireylerin korkusunu tetiklemesi ya da korkma eylemini gerçekleştirmesi için örümceğe maruz kalması gerekmektedir. Çok sık örümcekle karşılaşılmayan durumlarda böyle bir korkunuzun olup olmadığını anlayamamanız normaldir. Örümceklere açık havadan ziyade evlerde temizlik yaparken de rastlanabilir. Bu durum bireyi gerçekten dehşet içerisinde bırakabileceği gibi bir daha eve girmek konusunda ciddi problemler de yaşayabilir.

Eğer ki örümcek gördüğünüzde bir tiksintiden ziyade korku ve kaygı yaşıyorsanız ya da çığlıklarda oradan uzaklaşıyor ve bir kaygı yaşıyorsanız, örümcek fobinizin olması olasıdır.

 Nedenleri neler olabilir?

Gelişimsel olarak doğum itibariyle çocuk, anne ve babayı rol model almaktadır. Ebeveynlerden bir ya da ikisinde böyle bir korku söz konusu ise; yüksek olasılıkla bu çocuklarına da yansıyacak ve çocuk da örümcekle karşılaştığında aynı reaksiyonu verecektir. Bunun yanı sıra örümceğin zehirli olabileceği düşüncesi de doğal bir savunma mekanizması olarak korkmayı tetikleyebilir.

Günlük hayatı nasıl etkiler?

Birçok kadın için önemli bir faktör olan ev temizliğini olumsuz etkiler. Bir doğa gezisini ya da arkadaşlarınızla planladığınız piknikleri kısacası kapalı ve açık alanlardaki tüm hayatınızı olumsuz etkiler. Her an örümcekle karşı karşıya kalma düşüncesi bile huzursuz olmanıza sebebiyet verebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Bireyi korkusuyla yüzleştirmek gerekmektedir. Tabi bu bireyin eline bir örümcek verileceği anlamı taşımamaktadır. Bireyin örümcek korkusuyla bir neden-sonuç ilişkisi kurarak niçin bu korkuyu yaşadığı ya da beslediği üzerine görüşmeli ve ilerleyen evrelerde örümceğin çeşitli görsellerini kullanarak, aşama aşama ilerleyerek bireydeki kaygı seviyesinin düşmesine yardımcı olunmalıdır.

 

Psikolog Feza OKTAY