Başarlı Zaman Yönetimi

Başarlı Zaman Yönetimi

‘ Bir işin, bir oluşun içinde geçtiği, geçeceği veya geçmekte olduğu süre, vakit.’ Diye adlandırmaktadır zamanı, TDK.

 

Zamanı etkin ve etkili bir biçimde kullanmak, aslında zamanı değil yaşamımızı yönetmek en doğru olan olacaktır. Yapılacakların unutulmaması için yapılan bir liste, planları sıraya koymak, önem sırasına göre listelemek günlerinizi planlamada size yardımcı olacaktır.

Planların gereklerini uygun şekilde gerçekleştirmek hayatınızı kolaylaştıracaktır. Çoğu zaman, zamanı etkin bir biçimde kullanamadığımızın farkında olamıyoruz. Sadece özel yaşantımızda değil, her ortamda plansız hareket etmemiz çeşitli sorunlara sebep olabilmektedir. İş yerinde oluşacak bir kriz, sosyal hayatta yapacaklarımızdaki kararsızlık, telefonun kötü kullanımı, günümüzü planlamamış olmamız hayatımızı sekteye uğratacaktır.

Zamanımıza bir örümcek gibi ağ ören bazı durumlar vardır. Bunlar çoğu zaman; yarım bırakılan işler, dağınık masalar, öncelikleri belirlememiş olmak, hedeflerin belirsizliği, verimsiz ve gereksiz toplantılar, yarım kalan işler, hedeflerin belirsizliği, aceleci ve kararsız olma halleri gibi daha birçok şeydir.

 

Peki, başarılı zaman yönetimi nasıl olmalıdır?

 

ü  Ajanda edinin ve yapacaklarınızı not alın.

ü  Önceliklerinizi belirleyin.

ü  Mükemmeliyetçilikten kaçının.

ü  Zor işleri önce bitirin.

ü  İş yaparken konsantre olun.

ü  Yorucu işleri sabah saatlerinde yapın.

ü  Etkili bir masa düzeni oluşturun.

ü  Hayır demeyi bilin.

 

Ertelemekten kaçınmalısınız, çünkü ertelemek yapılması gereken bir iş olduğu ve bunun her karşınıza çıkışında ötelemeniz durumudur. Ertelemeler birikince tüm gününüz aksaklığa uğrayacak ve her şey birbirine girecektir. Özellikle öğrenciler erteleme işini abartma noktasına getirebilmektedir. Yapılan bir araştırmada; üniversite öğrencilerinin % 90'ının dersleri ertelediğini, bunlardan % 25'inin kronik ertelemeci olduğunu ve genellikle daha sonra okulu bıraktıkları öne sürülmüştür.

 

 

Zamanı erken yaşlar itibariyle akıllıca kullanmak hayatta başarı elde etmenizi ve bir sıfır önde başlamanızı sağlayacaktır. Unutmayın ki gün herkes için 24 saattir. Başarılı ve olumlu değerlendirmek sizin elinizde.

 

 

 

Psikolog Feza OKTAY