Beyinin ve Hafızanın Gücü

Beyinin ve Hafızanın Gücü

Yeni bir şey öğrenmek demek, beynimizin işleyişini yeniden ayarlamak demektir. Beynimizde hepsi birbirine bağlı 100 milyar nörondan (sinir hücresi) ya da beyin hücresinden meydana gelmektedir. Öğrenmek bu nöronlar arasında elektrik akımıyla yeni yollar yaratmakta ve bunları kalıcı kılmaktadır.

 

Ama beynimizdeki bütün bağlantıların arasında birleşme yeri denilen küçük bir aralık bulunur. Yeni bir şey öğrendiğimiz zaman elektriksel sinyal bu aralıktan atlamalı ve yoluna devam etmelidir. İki beyin arasındaki aralık çok küçüktür. Ama bu anında her sinyali bir taraftan diğerine ileteceği anlamına gelmez. Örnek vermek gerekirse; insan için bu derin bir vadiden karşıya geçmek gibidir. Bir taraftan diğerine geçmek bize öğrenme şeklimizle ilgili bir şey söyler. Sinyal bir beyin hücresinden diğerine ilk kez geçerken büyük bir çaba sarf edilir. Aynı az önceki örnekte olduğu gibi vadiden ilk kez karşıya geçmek ilk deneyim olacağından zor olduğu gibi. Vadi bir kez geçildikten sonra karşıya her geçiş daha kolay olacaktır. Bir şeyler öğrenirken de benzer şeyler olur. Başlangıçta öğrenmek çok zordur. Ama sinyal beyin hücreleri arasındaki aralıktan ne kadar çok geçerse daha sağlam bir yol elde edilir. Karşıya defalarca kez geçtikten sonra bu işin zahmeti azalacaktır. Beyindeki snaps (beyin hücresi) bağlantılarının sayısı hafıza gücünü ortaya koyar. Eski bilgilerle yeni bilgiler arasında bağlantı kurulması hafızayı güçlendirecektir.

 

Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bir takım bilgiler şöyledir:

 

·         Kısa dönem hafıza 7 ögeyi tutabilir.

(telefon numaralarının 7 haneli olması gibi)

·         Açık yeşil en kolay seçilen renk olma özelliğini taşır.

(beyin renkler hakkında bilgi toplamaz. Ton farkına bakar.)*ayrıca bu renk sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.*

·         Bilinçdışınız sizden akıllıdır. Ama her zaman değil.

(bu sebeple ilk verdiğimiz cevapların doğru çıkma olasılığı daha kuvvetlidir.)

·         Zihinsel işler beyni yormamaktadır.

(beyin yorgunluğu düşüncesi, bireyin ruhsal durumundan kaynaklıdır.)

·         Düzenli beyin egzersizi beyni hastalıklardan korumaktadır.

(yeni bir şeyler öğrenmek ve bilgili birileriyle vakit geçirmek gibi.)

 

 

Psikolog Feza OKTAY