Bilinçsiz Antidepresan Kullanmak

Bilinçsiz Antidepresan Kullanmak

Antidepresan kullanımı son zamanlarda oldukça artmıştır. Bunun bazı nedenleri vardır. Özellikle psikiyatri dışı hekimler tarafından çokça reçete edilmesi, toplumda artan farkındalıktan dolayı bu ilaçlara yönelimin artmış olması ve en sakıncalısı olan komşu arkadaş tavsiyesiyle eczanelerden uzman önerisi olmadan alınan nedenlerden dolayı çok artmıştır.

 

Bunun çok büyük riskleri vardır. Bir uzman önerisi olmadan antidepresan almak; bazen ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Antidepresanlarla ilgili en sık duyulan yakınma bu ilaçların yan etkileridir. Bunların başında kilo alma, iştahın açılması, birtakım uyku sorunları; çok uyutma ya da uykusuzluk bazen de cinsel yan etkilerdir. Bu yan etkilerin önemli bir kısmı birkaç ay sonra kendiliğinden kaybolur. Kilo alma ile ilgili de genellikle ilk iki ayda dikkat edilirse bazı hastalarda kilo aldırma etkisi ortadan kaybolabilmektedir. Özellikle tedavinin başındaki ilk iki üç ay biraz diyetle dikkatli olunursa, kilo alımının önüne geçilebilir. Anti depresanların diğer yan etkileri ise; hekim tarafından başka ilaçlar eklenerek antidepresanların yan etkileri azaltılabilmektedir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki neredeyse 40 milyon kutuya yakın antidepresan satılmaktadır. Hekim kontrolünde kullanıldığında ciddi yan etkiler görülmemektedir. İlaç firmaları yasal zorunluluktan dolayı milyonda bir ihtimal bile olsa yan etkiyi prospektüse yazmak durumundadır. Özellikle antidepresanın dozunun iyi ayarlanması önemli bir unsurdur. Bireye bağlı hassasiyet ve duyarlılık var ise; antidepresan kullanımı konusunda bazı sıkıntılar görülebilir. Bu bireylerde çok düşük dozlarda kullanılsa da yüksek yan etkiler görülebilir.

 

Antidepresanlar hastaya konulan tanıya uygun olarak hekim tarafından verilmeli. Hekimin uygun gördüğü doz ve süre içerisinde kullanılmalı. Asla ama asla hekimin uygun görmediği ya da önermediği şekilde aniden bırakılmamalıdır. Aksi halde hastada baş gösteren rahatsızlık her neyse daha da ağır bir hal içerisine girmesini sağlaması olasıdır.

 

Psikolog Feza OKTAY