istanbul Psikolog

Çalışan Çocuğun Annesi Olmak

Giderek zorlaşan yaşam şartlarından dolayı bir ailenin geçimini rahatça sağlayabilmesi için birçok kadınında iş hayatında daha çok yer aldığını görüyoruz. Sadece geçimden dolayı değil aynı zaman da çalışmak istediği alanda eğitimini alan kadınlar iş hayatında boy gösteriyorlar. Bir kadın hem iş hayatında hem de ev hayatında başarılı olmaya çalışırken aynı zamanda çocuk büyütmek ve onun sorumluluğunu konusunda başarılı olmaya çalışmak bilindiği gibi zor bir durumdur. Birçok çalışan anne çalıştığı için çocuğuna yeterli zaman ayıramadığını ve bundan dolayı suçluluk duygusu hissettiğini belirtmiştir. Kendisi işte çalışırken çocuğunun nasıl zaman geçirdiğini sıkılıkla düşünmektedir. Çalışıp eve yorgun gelen kadın birde ev işleri eklenince çocuğuna daha az zaman ayırdığı için tükenmişlik sendromuna kadar giden bir süreç yaşayabilir. Dolasıyla iyi anne olamadığını düşünmeye de başlayabilir.

Bizde sizler için çalışan annelerin çocuklarının neler yaşadığını, nasıl çocuklar olduklarını araştırdık. Gelin bakalım çalışan annelerin çocuğu için yapılan araştırmalar neler söylüyor:

Öncelikle anne ister çalışsın ister çalışmasın çocuğuna ayırdığı zamandan öte bu zamanda çocukla neler yaptığı önemlidir. Örneğin; ev hanımı bir kadın çocuğuna gün içerisinde yeteri bakımı ve sevgiyi göstermiyorsa; çocuk genelde tv veya bilgisayar başında vakit geçiriyorsa çocuğun gelişimi yavaşlayabilir ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.
Yine çalışsın veya çalışmasın gün içerisinde çocuğuna karşı üzgün, mutsuz veya agresif davranışlarla yaklaşan annenin çocuğunda farklı davranışlar gözlenebilir. Buradan da anlaşıldığı gibi önemli olan çalışmak ve çalışmamaktan çok çocukla geçirilen süre ve bu sürenin kaliteli olmasıdır.
Araştırmalar sonucunda çalışan anne çocuğun bakımını güvenli ve iyi bir şekilde sağlayan bir yardımcıya emanet etmişse çocukların gelişimlerinden bir problem olmadığı ortaya çıkmıştır.
Lois Hoffman’ın yaptığı araştırmaya göre çalışan annelerin çocukları hedeflerini daha kolay belirlemekte ve kendilerine güvenleri daha çok olmaktadır.
Çalışmayan anneler çalışan annelere göre çocuklarının yaptığı davranışları daha çok kontrol etmekte ve çocukların üzerinde daha çok baskı kurmaktadır.
Çocukların kişiliğini anne babaların çalışması değil anne babanın onlara karşı yaklaşımları etkilemektir.
Ancak şu var ki çocuk doğduktan sonra ilk 2 3 yıl çocuk ve annenin birlikte olması birçok uzman tarafından önerilmektedir. İlk 3 yıl çocuk ve anne arasında oluşan bağlanma duygusunun başlayıp tamamlandığı süredir. Bu süre içinde annenin çalışması günün büyük bir çoğunluğunda olmaması çocuğu ileriye dönük etkilemektedir.

Psk.Ceren GÜMÜŞ