Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Çocuklarda dikkat eksikliğinin sıklıkla okul çağının başlamasıyla belirginleştiğini gözlemlemekteyiz. Okula başlamadan önce genellikle her şeyden çok çabuk sıkılan ve bıkan çocuklar bir takım agresif hareketlerle de dikkat çekerler. Sevdikleri oyuncaklarla bir süre oynayıp daha sonra onlardan bile sıkılıp oyuncaklarını kırdıkları ya da parçaladıkları gözlenir. Okul çağının başlamasıyla birlikte bu çocukların öğrenmeye, ders çalışmaya karşı son derece ilgisiz oldukları, düzenli bir şekilde oturup ders çalışmadıkları, hatta zaman zaman masa başında kısa bir süre bile oturmakta zorlandıkları ödev yapmaktan hoşlanmadıkları, genelde anne ya da babalarının zorlamasıyla derslerini zar zor yaptıkları gözlenir.

 

Bunlara ek olarak dikkat eksikliği olan çocukların, başladıkları bir işi bitirmekte çok zorlandıkları, başladıkları bir işi bitirmeden bir diğerine geçtikleri, kendisine söylenenleri yerine getirmekte ciddi sorunlar yaşadıkları gözlenir.

 

Okulda genelde okuma ve yazma becerilerinde yaşıtlarından daha kötü seviyede olurlar. Tuttukları defterler düzensiz ve yazıları bozuk olabilir. Sabırsızlıkları nedeniyle okurken sık sık hata yapabilirler, tam okumama, hızlı okuma, yanlış okumalar çok sık görülür. Özellikle dikkatsizliğe bağlı hataları belirgin düzeyde tekrarladıkları görülür.

 

Okul öncesi dönemde dikkat eksikliği çok sık fark edilmese de, özellikle çabuk sıkılma, sabırsız tutumlar, bir konuya ya da bir işe konsantre olamama şikâyetleriyle anne ve babalar okul öncesi dönemde de dikkat eksikliği sorununu fark edebilirler. Dikkat eksikliği olan çocukların bazıları özellikle ilkokul 3 ya da 4. Sınıfa kadar belirgin bir sorun yaşamayabilirler. Ancak özellikle derslerin ağırlaşması ve konsantrasyon gerekliliğinin artmasıyla dikkat eksikliği sorunu belirgin hale gelir.

 

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu önceleri minimal(asgari) beyin disfonksiyonu (işlev bozukluğu) olarak bilinirdi. Bu rahatsızlığın en belirgin üç özelliği şunlardır.

1.      Dikkat eksikliği

2.      Aşırı hareketlilik

3.      Atak olma durumu

Hiperaktif çocukların hareketleri amaca yönelik değildir, durmak, yorulmak bilmezler. Motor hareketlerindeki koordinasyon(bağlantı-uyum) bozukluğu ve beceri yetersizliği çok sık görülür. Bazen düğmelerini bile ilikleyemedikleri görülebilir. Dikkat süresi son derece kısa ve yoğunlaşma yeteneği çok düşüktür. Hafıza yerindedir ancak yargılamada bozulmalara rastlanabilir.

 

Her hareketli çocuk hiperaktif demek değildir. Çocuğunuzun davranış ve öğrenmesinde olumsuzluklar gözlemliyorsanız bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır.

 

 

 

Psikolog Feza OKTAY