Davranışla İlgili Sorun Mu Var

Davranışla İlgili Sorun Mu Var

 

 

Başkalarının temel haklarına saldıran, var olan yasalara uygun olarak davranmayan, kuralları hiçe sayan başlıca toplumsal değerleri önemsemeyen ve tekrarlayıcı bir biçimde devam eden rahatsızlık, davranış bozukluğu olarak adlandırılabilir.

 

Davranış bozukluğu olan kişiler; diğer insanların duygularını, arzu, istek ve beklentilerini umursamazlar ve empati yapamazlar. Saldırgan bireyler, belirsiz ortamda diğerlerinin niyetlerini düşmanca ve tehdit edici algılarlar. Saldırgan tepkiler verip, bu tepkilerinde de haklı ve mantıklı olduklarına inanırlar. Bu bireyler kati, arsız olup, duruma uygun suçluluk ve pişmanlık duyguları da göstermezler. Çoğu kez arkadaşlarını ele verip, kendi suçları nedeniyle başkalarını suçlarlar. Güçlü görünmeye çalışırlar ama kendilerine güvenleri genelde düşüktür. Öfke atakları, irrite(tahrik edici)-gergin hal, engellenmeye karşı tolerans düşüklüğü ve sık sık kaza yaptıkları görülebilir. Okul başarıları yaşa ve zekâya göre beklenen düzeyin altındadır (okuma ve sözel becerilerde sıklıkla). İntihar düşünceleri ve intihar girişimleri, rastgele cinsel ilişkilerle hastalık taşıma ve okuldan atılmalar görülür.

 

Davranış bozukluğu son 10-20 yılda artmış ve kentlerde daha sık görülmektedir. Erkek çocuklarda görülme sıklığı biraz daha fazladır. (18 yaşın altındaki erkeklerde %6-16, kızlarda ise; %2-9 arasında değişir.

Davranış bozukluğu, 5-6 yaşlarında başlayabilir. Daha çok geç çocukluk ya da erken ergenlik döneminde başlar. 16 yaşından sonra nadir olarak başladığı görülmüştür. Gidişi değişkendir. Erken başlamışsa anti sosyal kişilik bozukluğu riskini arttırır. Duygu durum bozukluğu, anksiyete bozukluğu riskleri de vardır. Genetik ve çevre şartları ile oluşan bir bozukluktur. Alkol bağımlılığı, duygu durum bozukluğu, şizofreni, duygu durum bozukluğu, davranış bozukluğu gösteren ailelerin çocuklarında bu bozukluk sık görülür.

 

Karşıt olma- karşıt gelme bozukluğu ve dikkat eksikliği-hiperaktivite bozuklukları ile birlikte bulunabilir. Manik epizod(uçuşma-yükselme) geçiren çocuklarla ve uyum bozukluğu olan çocuklardan ayrılmalıdır. 18 yaşın altındaki bireylere anti sosyal kişilik bozukluğu tanısı konmaz.

 

Davranış bozukluğu belirtileri:

 

·         İnsanlara fiziksel olarak acımasız davranma

·         Kavga başlatma

·         Başkalarına saldırmak

·         Hayvanlara acımasızca davranma

·         Kurallara uymama

·         Genel düzeni bozma

·         Yasaklara karşı gelme.. Gibi

 

 

 

 

Psikolog Feza OKTAY