Depresyon Teşhisi

Depresyon Teşhisi

Normal ve uygun olan tepkilerden ayırabilmek önemlidir. Depresyon için belirli kriterler vardır. En temel kriter; hastanın gününün çoğunluğunu depresif bir ruh hali içerisinde geçirmesidir. Ve bu durum bahsedeceğim diğer kriterlerde de olmak üzere gün boyu sürmeli ve bir süre devam ediyor olmalıdır. Bireylerin depresif halde olup olmadıkları bireyin öz bildirimiyle saptanabilir. Bunun dışında etrafındaki insanların ya da klinik ortamdaki uzmanların gözlemleriyle de belirlenebilir.

 

Depresyonda, daha önceden keyifli gelen aktivitelere ilginin azalmasını da görürüz. Bu durumda günün büyük bir bölümünde sürmelidir veya uzun bir süre devam etmelidir. Depresyon aynı zamanda birçok bilimsel belirtilerle de bağlantılıdır. Yoğun değersizlik ve suçluluk hissi bu belirtilerdendir. Kişi hiçbir değerinin olmadığını düşünür ve başkalarının kendisiyle neden arkadaş olmak istediğini anlayamaz. Bu durumda arkadaşlarıyla dışarı çıkmamasına neden olur. Sonrasında da aramadığı için kendini suçlu hisseder. Böylece bir döngü oluşur. Depresyonda insanlar konsantre olmakta zorlanır. Ödev gibi yapmaları gereken şeylere odaklanmakta zorluk çekebilirler. Konsantrasyon sorunları kararsızlıkla da yakından ilgilidir. Fakat yaşanılan kararsızlık küçük ve önemsiz gözüken kararları da etkileyebilir. Bir diğer unsurda depresyonda olan insanların ölüm ve ölmekle ilgili düşüncelerinin olmasıdır. Genel olarak ölümle ilgili düşünme veya artık hayattan kopma fikrini belirtilerden sayabilirsiniz. Birkaç fiziksel belirti de gözlemlenebilmektedir. Bireyler sadece psikolojik olarak etkilenmeyebilirler. Kiloda önemli değişiklikler olabilir. Bireyler kilo alabilir ya da verebilir. Bununla birlikte iştahta artış ya da düşüş de meydana gelebilir. Uykusuzluk, uyanmada güçlük veya gece boyunca sık sık uyanma sorunlarıyla karşılaşabilirler. Bunun tam tersi sorunlar da oluşabilir. Öyle ki bu durum günlük sorunlarını engelleyecek hale gelebilir. Bir başka fiziksel belirti ise; psikomotor-ajitasyon yani heyecan veya psikomotor-reterdasyon yani yavaşlamadır.

 

Psikomotor-ajitasyon; istemsiz hareketlerin artmasıdır. Buna odanın içinde gezip durmak, elleri ovuşturmak, tırnak kenarlarını parçalamak gibi örnekler verilebilir.  

 

 Psikomotor-reterdasyon; tam tersi belirtiler görmek mümkündür. Hareketlerde yavaşlama başlar. Yataktan çıkamama, üstünü değiştirememe ve duş almakta zorlanma gibi. Bunlar kesinlikle tembellik değildir. Depresyonda olan kişi bu işleri gerçekten imkânsız görür.

 

Bu belirtilerle ilgili sinirli hisseder ve suçluluk bile duyabilirler. Yorgunluk da bir başka fiziksel belirtidir. Bireyler hoşlandıkları şeyleri bile yapmaktan mustarip olurlar.

Her belirti gün boyu sürmeli ve hemen hemen her gün gerçekleşmelidir. En az beş tanesine sahip olmak bile yeterli görülmektedir. Bireyin normal işlevlerinin bozulması veya engellenmesi durumudur. Bir uzmandan yardım almak sürecin seyri açısından önem taşımaktadır.

 

Psikolog Feza OKTAY