Eşler Arası İlişki

Eşler Arası İlişki

Günümüz koşullarında yaşamımızı iş temposu, iş stresi, sosyal faktörler, çocuklar, çocukların eğitimleri, çocukların ihtiyaçları vb. birçok şey ile dolduruyoruz. Peki, bu yoğun temponun içerisinde hayatımızı birlikte yaşamaya karar vererek ‘evet’ dediğimiz insanla ne kadar vakit geçiriyoruz. Birlikte bir şeyler yapmayalı ne kadar zaman oldu acaba…

Çift terapilerinde sıkça karşılaşılan durumların en başında; ilgisizlik, umursamama ve başında ‘eskiden’ kelimesinin yer aldığı daha birçok cümle kurulmakta. Kadınların ve erkeklerin düşünceleri çiftler arası ilişkide tamamen farklılık göstermekte. Örneğin erkek içinde bulunduğu durumu; o an yaşayıp, yorumlayıp hayatına devam ederken, kadın ise; içinde bulunduğu durumu o an yaşayıp, yorumlayıp daha sonra yine aklına getirip tekrar aynı duygular içerisine girebilmekte. İlk ilişkiye başlarken her şey tozpembeyken zaman geçtikçe ve ilişki ilerledikçe çiftler hayatı monotonlaştırmaya gidebiliyorlar. İşte bu gibi durumlarda eşler arası ilişkide çatırdamalar gözlemlenebiliyor. Yıllar önce yapılmış bir hata yüze vurulabiliyor ya da aynı evin içinde iki yabancı olunabiliyor. Hayatı bu noktaya getirmemek için yapılabilecek çok basit yollar, yöntemler mevcut aslında.

v  Diyaloglarda karşı tarafı suçlamak için değil anlamak için dinlemek

v  Çiftlerden biri için sorun sayılan durumun konuşarak çözüme kavuşturulması

v  Çözülen sorunların ilerleyen zamanlarda şu veya bu sebepten dolayı ortaya sürülmemesi(eğer ortaya sürülüyorsa sorun çözülmemiş demektir.)

v  Her zaman çiftlerin birbirine ayıracak zamanlarının olması

v  Çiftlerin birbirine anne-baba değil Eş olmaları

Eşler arası ilişkilerde yaşanan sorunlar sadece diyalogda kalmayarak cinsel yaşantıya da sıçramaktadır. Birbirlerinden eskisi gibi ilgi göremeyen çiftler, cinsel birliktelikte yaşamak istememektedirler. Aynı zamanda ebeveyn olan çiftler cinselliğe daha soğuk bakmaktadır. Çünkü onlar artık ebeveyn olmuşlardır ve cinsellik indirilmeksizin rafa kaldırılmıştır. Yapılan en büyük hatalardan birisi de budur. Eş dediğimiz kişi her şeyi birlikte yaşadığımız, yaşayacağımız kişidir. Bir kadın çocuk doğurduktan sonra sadece anne olmamalı, bir erkek de çocuk sahibi olduktan sonra sadece baba olmamalıdır. Ailede herkesin ve her şeyin yeri belli olursa o zaman düzen sağlanmış olacaktır. Zaman zaman yapılan küçük jestler, eşlerin flörtleşmesi ilişkiyi canlı tutar. Yaşamın stresinde kaybolmak sadece sizi ve sevdiklerinizi yoracaktır.

Psikolog Feza OKTAY