Evlilikte İletişim

Evlilikte İletişim

İlk basamak problemi tanımak ve tanımlamak olmalıdır. Eşiniz farkında veya değil ortada bir problem vardır. Problem nedir? Ve problemin çözümü önemlidir. Yani olay diş macununun ortadan sıkılmış olması değil, birçok problemin birikimi üzerine diş macununda patlak vermesidir.

Kafa karışıklığı, başkaldırma, itaat, gizli beklentiler vb. problemler, problemi tanımada karşılaşılan problemlerdir. Genellikle çiftler, problem yoğunlaşıp büyüyene kadar bunu reddederler. Hepimiz kendimizi kim olduğumuzu tanımlayan kurallara sahibizdir. Bu kurallardan bazıları bizim yaşam deneyimlerimize dayanırken öte yandan da başkalarının hal ve tutumlarını zamanlar içerisinde içeri alırız. O hal ve tutumlar artık bizim hal ve tutumlarımız olmaya başlar. Örneğin; anneme benzedim gibi…

Kurallara sahibiz demişken; geleneksel kurallar, cinsiyete özgü kurallar, aile kuralları vb. kurallar hayatımızda yer almaktadır. Erkekler kadınlara kapıyı açıp öncelikle onların girmesine ya da çıkmasına izin verirler. Duygular, seks, para hakkında açık bir şekilde konuşulmaz. İnsanları üzmektense yalan ve inkâr iyidir. İşte bunlar geleneksel kurallardır.

Erkekler fazla duygusal olmamalıdırlar, kadınlar fazla parayla ilgilenmemeli, erkekler dünyadan sorumlu iken kadınlar sadece evleriyle ilgilenmelidir. Bunlar da cinsiyete özgü kurallardır.

Bir de ailemizden öğrendiklerimiz vardır. Bir problem olduğu zaman baba bağırır fakat anne sessizce göz yumar. Aile bireyden daha önemli bir yapıdır. Oysaki her insan bir kar tanesi gibi eşsiz ve yegânedir.

İçinde yaşamakta olduğumuz toplum birçok değerin rekabetini içermektedir. Kaybetmekten, hayal kırıklığına uğramaktan korkmayı öğrenmişizdir. Sorgusuz sualsiz itaat etmeyi öğreniriz. Fikirlerimizi beyan ettiğimizde, bu kabalık olarak anlaşılabilmektedir. İşte böyle yetişen bir toplum olunduğunda ise; evlilikte eşler arası iletişimde de aksamalar olmaktadır. Eşiniz gizli beklentiler içine girebilir. O söylemeden durumu, olayı fark etmeniz beklenir. Eşiniz duygular, fiziksel belirtilerle sizin anlamanızı ister. Deneyimlerinizden tecrübe sahibi olursunuz ve daha sonralarda atacağınız adımlar daha sağlıklı olacaktır. Gerçekçi olmayan ilişki belirtilerinizi fark edin, insanlar bazen düşüncelerini hatalı ifade edebilirler. Eşinizin ne düşünüp hissettiği hakkında kendi düşüncelerinizden fikirlere kapılmayıp, direkt eşinizin ağzından problemi öğrenin. İyi bir dinleyici olun.

Karşınızdaki insanı anlamaya yönelik dinlerseniz emin olun ki her şey çok daha şeffaf ve net olacaktır.

 

 

Psikolog Feza OKTAY