Gebelikte Cinsel Yaşam

Gebelikte Cinsel Yaşam

Pek çok çiftin ortak endişesi olan gebelikte cinsel ilişki aslında bilimsel olarak ele alındığında; fetüs; anne karnında amniyon (hamilelik boyunca bebeğin içinde olduğu berrak, steril sıvı) sıvısı ve rahim kaslarıyla korunduğu için cinsel ilişkinin bebeğe bir zararı yoktur.

 

Fakat burada alınabilecek önemli karar, jinekoloğun söylediği doğrultuda olmasıdır. Eğer uzman gebelik döneminde cinsel ilişkiyi sorun olarak görmüyorsa, yine onun önerileri doğrultusunda cinsel yaşamınıza devam edebilirsiniz. Cinsel yaşantınızda hamileliğin her döneminde yaşayacağınız farklı değişimler olacaktır. Bu değişimlere uyum sağlamak belki eski cinsel yaşantınızın dışında, yeni bir cinsel yaşantı oluşturmanız gerekebilir. Gebeliğin her evresinde, cinsel yaşamınızda faklı değişimler yaşayabilirsiniz. Bu nedenle eski cinsel yaşamınızın dışında yepyeni, size ve eşinize uygun, mutlu olmanıza fayda sağlayacak yeni bir cinsel yaşantı gerekebilir. Bu konuda cinsellikte uygulayabileceğiniz farklı farklı teknikler, birleşme ve birleşme dışı davranışlar, ön sevişme taktikleri konusunda bir uzmana danışabilirsiniz. Gebelik süresinde kadının hareket kabiliyetinin azalması ve erkeğin ruhen bebeğe bağlanması durumunda gebelikte olan cinsel ilişkinin sayısında azalma görülebilmektedir. Gebelikte yaşanan ya da yaşanacak olan cinsel birleşmede erkek psikolojik açıdan kendisini kötü hissedebilir. Çünkü artık eşi, aynı zamanda annelik sıfatına da geçtiği için gebelikte, erkeğin karısından cinsel anlamda uzaklaşması sıkça karşılaştığımız bir tablodur. Erkekler cinsel organlarının bebeğe değdiğini ve zarar verdiklerini düşündüklerinden ya da zannettiklerinden böyle bir ruh hali içerisine girebilmektedirler.

Oysaki uzmanların açıklamalarına bakacak olursak, gebelikte rahim ağzı kapalı olduğundan bebeğe ulaşmak mümkün değildir. Dikkat edilmesi gereken husus ise; cinsel ilişki esnasında karnı baskı ve basınçtan korumak gerektiğidir.

 

Gebelikte cinsel yaşama devam edilip edilmeyeceği muhakkak uzman hekim tarafından onaylanmalı, gebelikte sorun oluşturabilecek bir durum yok ise; uzmanın kontrolü sonucunda cinsel ilişki devam edilebilir olmalıdır.

 

Psikolog Feza OKTAY