İlişkilerde Şiddet Verileri Dudak Uçuklatıyor

İlişkilerde Şiddet Verileri Dudak Uçuklatıyor

Birçok çevrede ilk akla gelen sözcük kaba kuvvet olmaktadır. Oysaki şiddetin alt başlıkları da mevcuttur. Bunları; fiziksel şiddet, ekonomik şiddet, sözel şiddet, cinsel şiddet, psikolojik şiddet olarak ele alabiliriz. Ne yazık ki bu şiddet türlerinin birçoğunu kadınlar, çocuklar ya da engelli bireyler görmektedir.

 

Şiddet türlerini kısaca açıklamak gerekirse;

Fiziksel şiddet: Vurmak, hırpalamak, yumruklamak gibi.

Ekonomik şiddet: Sürekli hesap sormak, eve az para ya da hiç para bırakmamak, parayı mevzu bahis yaparak aşağılamak.

Sözel şiddet: Hakaret, aşağılama, küfür etme, dalga geçme gibi.

Cinsel şiddet: Taciz, istemediği halde cinsel ilişkiye zorlama ve cinsel ilişkide istemediği şeyleri zorla yaptırma gibi.

Psikolojik şiddet: Alay etmek, küsmek, dışlamak gibi.

 

Ülkemizde geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalar sonucu karşımıza çıkan oranlar ise dudak uçuklatacak şekildedir. İçişleri Bakanlığı Emniyet ve Jandarma teşkilâtlarının istatistikî verilerine göre;

‘ 21.268 kadın aile efradına kötü muamele, 10.148 kadın kaçırma, 3.800 kadın müstehcen hareket, 3.366 kadın ırza geçme, 1803 kadın evlenme vaadiyle aldatılarak kızlık bozma, 1.371 kadın fuhuşa teşvik suçlarının mağduru olarak kayıtlara geçmiştir. Tecavüze uğrayanların % 50’si 18 yaş altında ve bunlardan % 10’u erkek çocuk gerisi ise kız çocuktur. Her 4 kız çocuktan biri cinsel şiddete uğruyor. Daha çok 7–9 yaş arası çocuklar cinsel şiddete uğruyor. 5–10 yaş arası çocukların % 55'i ensest mağdurudur. 10–16 yaş arası çocukların % 40’ı ensest (aile içi cinsel ilişki) mağdurudur. Cinsel saldırganların % 75'i tanıdık biridir. Ensest olaylarında faillerin % 50'si öz baba, sırasıyla da amcalar enişteler, ağabeyler, dedeler ve dayılardır. Acil yardım hattını arayan kadınlardan % 57'si fiziksel şiddete, % 46,9'u cinsel şiddete, % 14,6'sı enseste ve % 8,6'sı tecavüze maruz kalmıştır.’

Şiddetin her canlıda olduğu gibi insanoğlunda da içgüdüsel olduğu düşünülmektedir. Hayvanlardan farklı olarak insanlar tetiklenme ya da tahrik edilme durumunda bu içgüdüye başvurmaktadır. Öte yandan kendini kontrol etmeyi bilen bireylerde bu durum daha az gözükmektedir. En büyük problem ise; şiddetin her türlüsünde bunu dile getirmemek ya da gerekli mercilere başvurmamaktır.

 

Unutmayınız ki sizi,  içinde bulunduğunuz bu olumsuz durumlara iten dış faktörlerdir. Siz utanç duyulacak bir şey yapmamışsınızdır. Bu sebepledir ki çekinmenizi gereken hiçbir durum söz konusu değildir. Bu yüzden olayların üzerini örtmemeniz siz ve sizinle aynı olayları yaşamış insanlara umut olacaktır.

 

Psikolog Feza OKTAY