İnsan Sağlığı ve Alüminyum

İnsan Sağlığı ve Alüminyum

Alüminyumun olumlu olduğu kadar olumsuz yönleri de vardır. Doğal çevreye olduğu kadar insan sağlığına da zarar vermektedir. Yapılan bir haberde Macaristan’daki bir fabrikanın bendinin yıkılması üzerine şehrin alüminyum atığı ile dolduğu ve buna maruz kalan kişilerin derilerinde düzelmeyen ciddi yanıklar meydana geldiği ve bazı vatandaşlarında hayatlarını kaybettiği söylenmiştir.

 

Uzmanlara göre; alüminyum bizi başka şekillerde de hasta etmektedir. Hayatımızı daha kolay ve daha güvenli yapan ürünlerin bize zarar verdiğini düşünüyorlar. Aşılarda, bazı kozmetik ürünlerde, deodorantlarda ve hatta gıdalarda alüminyuma rastlandığı araştırmalar üzerine söylenmektedir. Bu durum beraberinde birçok bozukluğu da getirmektedir. Meme kanseri, Alzheimer, alerji gibi birçok hastalıkla da ilişkili olduğu düşünülmektedir. Özellikle suda ve mide ilaçlarında bulanan alüminyum, Alzheimer hastalığındaki ilerlemeyi tetiklediği öne sürülmektedir.

Başka hastalıklara etkisi olup olmadığı henüz bilinmeyen alüminyum, Alzheimer ile ilgili netlik kazanmaya başlamıştır.  Şu veya bu şekilde hayatımıza giren alüminyum folyo, alüminyum sahan, alüminyum yemek kapları vb. şeylerden alınan alüminyum vücutta kalmaktadır. Tahmini vücuttan atım süresi elli yıl olarak gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmalarda; beyinde sertleşmeye sebebiyet verdiği, beyin dokusunu bozduğu, nöronlar(sinir hücresi) arasındaki iletişimde sorunlara yol açtığı ve buna bağlı olarak Alzheimer’ı tetiklediği söylenmektedir.

Gıdaların alüminyuma sarılması son derece zararlıdır. Pek çok bireyin mutfağında bulunan alüminyum folyonun yemeklerle birebir temasından kaçınılmalıdır. Özellikle sıcakta folyonun çözülmesi gerçekleşmekte ve yediğimiz gıdaya karışmaktadır.

Fare deneyleri üzerinde yapılan çalışmada; farelere alüminyum içeren gıdalar verilmiş ve bu farelerin; öğrenme yeteneklerinde azalma, saklanılan gıdayı bulmada zorluk çektiği ve erken ölüme neden olduğu tespit edilmiştir. Vücuttan atılımı çok zor olan alüminyum, böbreklerde birikmeye başlayıp uzun vade de hem karaciğer hem de böbreklerde yetersizlik riskini arttırdığı gözlemlenmiştir. Bazı roll-on ve deodorantlarda bulunan alüminyum da cilde direkt temasından dolayı dokuya hemen işleyebilmekte ve meme kanserine sebebiyet verebilmektedir.

 

Alüminyumun panzehri elmadır. Günde tüketilen en az bir elma alüminyumun etkilerini azaltmaya yardımcı olacaktır.  

 

Psikolog Feza OKTAY