istanbul Psikolog

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Cinsel İsteksizlik Bozukluğu bir diğer adı ile Frijidite özellikle uzun soluklu ilişkilerin en büyük problemlerinden bir tanesidir.Evliliğin ya da ilişkinin ilk yıllarında kadın ve erkek daha aceleci daha heyecanlı daha istekli ve keyifli bir şekilde sevişmek isterlerken son zamanlarda kadının kendini geri çekmesi,yatağa sadece uyumak için giriyor olması,birlikte olmak için ilk adımı atmaması ile kendini belli eden bir durumdur.

Kadın ve erkeklerde çeşitli sebeplere dayanabilen cinsel isteksizlik kadınlarda şu sebeplere dayanıyor olabilir;

Partnerinin erken boşalma problemi var ise kadın ilişkiden soğumuş ve isteksiz hale gelmiş olabilir.

Dış görünüşü ile barışık olmayan,eşleri tarafından da eleştirilen kadınlar cinsel performanslarında düşüş yaşamakta,özgüvenlerinde azalma yaşamaktadırlar ve bu durum da yine cinsel isteksizliğe yol açmaktadır.Ergenlik döneminde başlayan isteksizlik ve snradan gelişen isteksizlik olarak bu durumu ikiye ayırmaktayız.

Günlük hayatında aşırı strese maruz kalan bayanlar, evi dinlenme yeri, uyuma ve kendini dinleme mekanı olarak kabul eden bayanların sexe karşı ilgisi azalmasa bile yorgunluğun ve zihnin doluluğunun verdiği bunaltı ile sex öncelik olmaktan çıkmaktadır.Kadın saatlerce trafik çekip geldiği evinde yemeği ve temziliği halletikten sonra da kendi özbakımını yapıp köşeye çekilmek de istiyor olabiliyor çoğu zaman.Bu nedenle cinsel istekten şikayetçi olan partneri her açıdan eşine yardımcı olmakla yükümlüdür.

Kullandığı ilaçlar da çoğu zaman kadınların cinsellikten uzaklaşmasına yol açabilmektedir. Özellikle antidepresanlar ve doğum kontrol haplarının bu konudaki yan etkileri bilinmektedir.

Ruhsal durum cinsellik üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.Depresyondaki kadınlar aynı zamanda adet düzensizlikleri ile karşılaşabilmektedirler. Ancak depresyondayken beynin ihtiyacı olan hormon olan serotonini dışardan takviye ile aldığımız zaman libido azalması daha da artabilmektedir.

Vajinismus da bir diğer cinsel isteksizlik ana unsurlarındandır.Kişi daha önce vajinismus yaşayıp atlatmış olsa bile o dönemden kendine kalan bir takım hasarlar olabilmektedir.Halihazırda vajinismus olan bayanlar keza aynı şekilde hem korku hem utanç hem de başarısızlık beklentisi içesinde olduklarından dolayı cinsel yakınlaşmaya karşı durmaya çalışılar.

Geçmişte cinsel travması olan bayanlarda cinsel isteksizlik yaşama ihtimalı oldukça yüksektir.Kadınların eşleriyle geçinememesi de aynı şekilde probleme yol açan etmenlerdir.Yeni bebek sahibi olan çifterde ,yakın zamanda kayıp yaşamış kişilerde,dini konular üzerinde çok yoğun düşünen kişilerde yine cinsel isteksizlik bozukluğu görülmektedir.

Fizkiksel sağlık problemi yaşayan kadınlarda ve menepoza girmiş kadınlarda da libido azalması yaşanır.Hastalıkların sonu yok elbette…Rahmin alınmış olması,tiroit rahatsızlıkları,lohusalık,şeker,tansiyon gibi bir çok hastalık dolayısıyla kişiler kendilerini geri çekerler.

Cinsel İsteksizlik Probleminin çok büyük bir kısmı psikolojiktir.Gerek erkekler gerek kadınlar için sorunun çözümü psikoterapi seansları ile mümkündür. Bu sorunu yaşayanlara aile ve çift terapisine başvurmalarını önermekteyim.

Uzm.Klinik Psikolog Sinem ÖZER