Kekeme Bozukluğu

Kekeme Bozukluğu

Çocuğun konuşmasının zamanlamasında ve akıcılığında bozulma söz konusudur. Seslerin ve hecelerin sık uzatılması ve tekrar edilmesi olabilir. Hece ve kelimeleri söylerken duraklama olabilir. Bazen söyleyemediği kelimeyi konuşmamak için çocuk başka kelimeler kullanmaya çalışabilir. Kelime yinelemeleri olabileceği gibi hece yinelemeleri de olabilir. Genelde 2-4 yaşları arasında olan kekemelik “normal” olarak karşılanır. Israr eden kekemeliklerde gerekli müdahalenin yapılması gerekir.

Ailenin ÇOCUĞUN KEKEMELİĞİNE DİKKAT ÇEKMEMESİ önemlidir. Çocuk kekelemeye başladığında sanki normal konuşuyormuş gibi davranmak önemli bir noktadır. Eğer dikkat çekilirse, uyarılırsa çocuğun anksiyetesi daha da artar. Bu durum konuşmanın daha da bozulmasına neden olacaktır.

Kekemelik durumunu değişik stres etkenlerinin, kaygı durumlarının, aşırı kontrolcü ebeveyn davranışlarının, yeni hayat aşamasında uyum güçlüklerinin kekemeliğin şiddetini arttırdığı konusunda klinik veriler mevcuttur.Belli bir yaştan sonra kekeleme için konuşma, nefes ve ritim egzersizleri verilir.

FONOLOJİK BOZUKLUKLAR

—  Fonolojik bozukluğu kekelemeden ayırt etmek gerekir. Fonolojik bozuklukta bazı harflerin ve hecelerin telaffuz edilmesinde problem vardır. Fonolojik bozukluğun tedavisi de kekelemeye benzerdir. Ancak burada yaklaşım ve altta yatan psikopatoloji farklıdır.

—  “hafif” dereceli fonolojik bozuklukta çocuğun konuşması aile üyeleri tarafından anlaşılmasına rağmen çevre tarafından anlaşılmaz. “ağır” dereceli fonolojik bozuklukta ise; aile üyeleri tarafından da konuşma anlaşılamaz.

—  Fonolojik bozuklukta en sık R-S-K-Ş gibi harflerin telaffuz edilmesinde sorunlar vardır. Bu sorunlardan dolayı çocuk yaşıtları arasında uyum güçlükleri ile karşılaşabilir. Özellikle bu durumu fazla olan çocukların sosyalleşmelerinde sorun olabilir. Çocuk konuşma sorunundan dolayı çok fazla sosyal ortamlara girmek istemez, kendini toplum içerisinde ifade etmekten çekinir, bildiği halde derste kalkıp soruları cevaplamak istemez, kronik depresyon gelişebilir, arkadaş ilişkilerinde zorluklar yaşayabilir. Bütün bu nedenlerden dolayı fonolojik bozukluğu olan çocukların gerekli psikososyal desteğe ihtiyaçları vardır. (kaynak kullanılmıştır.)

 

Psikolog & Aile Danışmanı

Feza OKTAY