Kinofobi Köpek Korkusu

Kinofobi Köpek Korkusu

Fobilerin farklı olarak açıklamaları mevcuttur. Bu kimi zaman biri, bir olay ya da nesneye dayalı olabilmektedir. Köpek fobisi nesneye dayalıdır. Genellikle çocukluktan gelen bir fobidir. Sonradan olması durumu, köpekle yaşanan tatsız bir olaydan dolayı olmuş olabilir. Bireyler durum içinden çıkılmaz bir hal aldığı zaman bir uzmana gitmeyi tercih ederler. Örneğin yılan fobisi olan birisinin şehir koşullarında yılan görmesi çok da olası değildir. Bu sebepten yılanla sık karşılaşmayacağı için sürekli olarak yılan fobisi tetiklenmeyecektir.

Dünyada sokak hayvanları olarak adlandırdığımız hayvanların arasında en sık rastladığımız köpeklerdir. Bu sebeptendir ki sokakta bir köpek gördüğünde nereye kaçacağını bilemeyen insanlar göze çarpmaktadır. Bireylerin küçük yaşlardan itibaren bir hayvanla aynı ortamda büyümemesi ya da aile bireylerinden köpeklere ya da başka hayvanlara karşı olumsuz bilgiler alarak zihninin yapılanması fobiye neden olacaktır. Öte yandan bir köpeğin saldırısına uğrayan ya da köpek kavgası arasında kalmış bireylerin de bu fobiyi yaşamaları olasıdır. Köpek fobisi sizi evden dışarı çıkamama ya da sokakta yolunuzu değiştirme noktasına kadar getirebiliyorsa psikiyatrist ya da psikoloğa gözükmeniz en sağlıklı yol olacaktır.

 

Psikologlar fobilerin üstesinden gelme konusunda çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Bu yöntemler bireyin içinde bulunduğu durumun ciddiyetine göre değişir. En çok tercih edilen yöntemler; taşırma (maruz bırakma)yöntemi ve sistematik duyarsızlaştırmadır.

 

 Taşırma (maruz bırakma) Yöntemi: Bireyi kaygı ve stres yaratan durumla baş başa bırakmak istenmeyen davranışın ortadan kaldırılması durumudur. Örnekleyecek olursak; A kişisi köpekten inanılmaz derecede korkmaktadır. A kişisini köpekle aynı ortama sokup köpeği serbest bıraktığımızda A kişisinin karşılaştığı kaygı ve stres durumunun daha sonraki karşılaşmalarda daha az tekrar edeceği ya da tekrar etmeyeceği durumdur.

 Sistematik Duyarsızlaştırma: yavaş yavaş ve kademeli olarak bireyin kaygı duyduğu şeylerle buluşması durumudur. Örnek vermek gerekirse; A kişi önce petshopa giderek köpek ile ilgili eşyaları inceler, eller. Köpekle ilgili belgesel izleyebilir. Çevresindeki hayvan barınaklarını keşfeder ve oraya mama alıp götürebilir. Son olarak da köpekle karşı karşıya kalabilir. Böylece birey adım adım ilerlemiş olur.

 

Bu yöntemler bireyin yanında bir uzman olması durumunda daha güvenli olacaktır. Fobi sahibi bireyler asla korkutulmamalıdır ki içinde bulundukları durum daha da kötüleşmesin.

 

 

 

Psikolog Feza OKTAY