Kış Depresyonu

Kış Depresyonu

Kapalı, kasvetli ve yağışlı havalar çoğu zaman insanları olumsuz etkilemektedir. Uzmanların yaptığı açıklamalar ve araştırmalar göstermektedir ki olumsuz hava koşulları bireylerde moral bozukluğu, içe dönüklük, uyumsuzluk, enerjisi azalması, karamsarlık ve motivasyon düşüklüğüne neden olmaktadır.

 

Özellikle güneşin kendini gizlediği kış aylarında bu durumlar insanlarda daha çok gözlemlenmektedir. Beynimizde bulunan hipotalamus (ön beyin) bölgesi gün ışığı ya da parlak ışıklar da biyolojik saatimizi, uyku-uyanıklık döngüsünü ve duygu durumumuzu düzenlemektedir. Kışın güneşin etkilerinden yeteri kadar yararlanamama durumlarında bireylerde olumsuz etkiler oluşmaktadır. Bunun önüne geçebilmek adına, kapalı havalarda güneşin kendini gösterdiği zamanlarda bundan faydalanmak önemli olacaktır.

En sık kuzey ülkelerinde görülen kış depresyonu, günlerin kısaldığı ve karanlık geçen zamanın uzun olmasıyla bilimsel olarak kanıtlanarak bu adı almıştır. Güneş enerjisinden yeteri kadar yararlanmama, uyku-uyanıklık döngüsünü olumsuz etkilemekte, bireylerde duygu durum sorunları ve ağrı yakınmalarıyla kendini göstermektedir. Depresyonun biyokimyasal sebepleri arasında bulunan serotonin (mutluluk hormonu) düzeyi kapalı havalarda etkisini azaltmaktadır. Bu sebeple sizi mutlu edecek şeylere yönelmeniz ruhsal sağlığınız açısından önemlidir. Bir diğer önemli durum ise güneşten alınan vitamin olan D vitamini.

 

D vitamini eksikliği çok bilinmese de vücut için ciddi olumsuzluklar taşımaktadır. Beyinde D vitamini moleküllerinin yaptığı işler vardır. Bunlarda olumsuzluklar meydana gelmesi durumunda yani D vitamini yetersizliğinde kişide depresyon baş gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra uyuklama ve sürekli yorgunluk hali de baş gösterebilmektedir. D vitamini eksikliğini anlamak için yapılabilecek en kesin yöntem kan tahlilidir.   

 

Kış depresyonundan korunmanın yolları:

 

Özellikle iş-ev-okul koşuşturması arasında mekik dokumaktansa kendinize ayıracak küçük bir zaman bile sizi motive edecektir.

Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Özellikle güneşli havalarda yürüyüş yapmak iyi gelecektir.

Eğlenmeyi sevdiğiniz insanlarla vakit geçirin.

Beslenmenize dikkat edin, olabildiğince hafif gıdaları tercih edip bol sıvı tüketin.

Taze sebze, meyve suyu tüketin.

En önemlisi de uyku düzeninize dikkat edin. Mümkün olduğunca aynı saatte yatıp aynı saatte uyanmaya özen gösterin böylece biyolojik saatiniz de şaşmayacaktır.

Balık türleri, süt, ayran, kefir, peynir, yoğurt gibi besin kaynakları D vitamini arttırıcı olacağından güneşsiz kış günlerinde dengeleyici olacaktır.

 

 

 

Psikolog Feza OKTAY