Küçük Mutluluklar

Küçük Mutluluklar

Küçük başarıların sonunda mutluluk vardır. Ancak yapmaya çalıştığınız her şeyde başarılı olabilmeniz çok zordur. Özellikle başarınızı yüksek standartlarla ölçüyorsanız, örneğin yaptığınız bir iş sizi zorladığında, bunu tamamen bir başarısızlık olarak görebilir ve diğer tüm küçük başarılarınızı görmezden gelebilirsiniz. Küçük başarılarınızın üzerine odaklanmak sizi motive edecektir. Bir hobi sahibi olursanız siz, her istediğiniz an üstesinden gelebileceğiniz, küçük başarılarınız olur. Hem de bunu siz seçmiş olursunuz.

Siz ya da tanıdığınız biri hayatı hakkında endişelenmeye başladıysa, muhtemelen küçük şeyler yapmanın zamanı gelmiştir. Başarı güven duygunuzu inşa eder. Bir hobi edindiğinizde de güven duygunuz giderek zenginleşir. Daha önce heyecanlanmadığınız şeyler de sizi heyecanlandırmaya başlar.

 

Değişiklik hayatın lezzetidir. Hayatınızı yapmayı sevdiğiniz ve eğlenceli şeylerle doldurmanız, ruh sağlığınızı da olumlu etkileyecektir. Hobilerinizi seçmek size kontrol duygusunu aşılayacaktır. Değişik hobiler denemek kendinizi bulmanıza, tanımanıza yardımcı olur. Gerçekten nelerden hoşlandığınızı, sizi nelerin mutlu ettiğini bulursunuz. Eğer fiziksel egzersizlerden ve hareket etmekten hoşlanıyorsanız, seçeceğiniz hobi dağ tırmanışı, koşu, ağırlık kaldırma, bisiklet, dans, yüzme ya da diğer spor dalları olabilir. İnsanlarla iletişimde olacağınız bir hobi de size eğlenceli gelebilir; birçok hobi diğer kişilerle de yapılabilir. Ama siz özellikle arkadaşlarınızla yapacağınız hobileri de seçebilirsiniz; dış mekân oyunları, barbekü, kamp, su sporları gibi…

İlgileriniz ne olursa olsun, size uygun ve peşine düşeceğiniz bir hobi bulabilirsiniz. Ayrıca yalnız kalmayı seven kişiler için de; örgü, el sanatları, ilişkili gazete kupürlerini biriktirme ve bunlardan bir defter oluşturma gibi…

Bazı kişiler eşyaları onarmaktan hoşlanırlar ve teknolojiyle ilgilidirler. Onlar da, maket ve uzaktan kumandalı uçak ve arabalardan, çeşitli marangozluk işlerinden hoşlanabilirler. Yani ne kadar çok fikir varsa, o kadar çok hobi vardır. 

 

Hobiler, kişinin mesleki kariyerinin dışında kalan eğlenceli aktivitelerdir. Hayatınıza kalite ve rutin işinize değişiklik getiren bir uğraştır. Size o günün akşamını ya da hafta sonunu iple çektiren eğlenceli bir şeydir. Kendinizi tanıyarak, gerçek ilgilerinizin ne olduğunu bulmanızı sağlar.

 

Kendinize bir hobi edinmek istemiş ama bir türlü harekete geçememiş olabilirsiniz. Hatta işyerinizle ilgili görevleri ve yapmanız gereken günlük işlerinizi bile düzene koyup yetiştiremiyor olabilirsiniz. Bu durumda size bir hobi edinmek ve bunu hayata geçirmeye zaman kalmaz. Oysa zorunlu işlerimizi ertelemeden ve verimli bir biçimde çalışarak işlerimizi bitirmemiz, kendi seçtiğimiz keyif veren aktiviteler için zaman bulabilmemizi sağlayacaktır. Bunun altın kuralı da zaman yönetimidir. İlerleyen haftalarda başarılı zaman yönetimi hakkında bilgileri de bu köşede bulabileceksiniz.

 

 

 

Psikolog Feza OKTAY