Öfke Kontrolüyle Başa Çıkma Yöntemleri

Öfke Kontrolüyle Başa Çıkma Yöntemleri

Birçok insanın hayatının belli bir döneminde küçük çaplı bile olsa öfke nöbeti geçirdiği zamanlar olabilir. Sinirlenme anında ya da aşamasına öfkenize sahip çıkamadığınız zamanlar olabilir.

 

Öfke anında aslında yapılması gereken ilk şey; sessiz kalmak yani yapılması en akılcı durumdur. Öfke anında verilen ilk tepkiler, söylenen sözler kırıcı olabilmektedir. Bunun için büyüklerimizin söylediği çok güzel bir söz vardır. “Gırtlak dokuz boğum, sekizini yut birini söyle.” Bu sebepledir ki yanlış bir şey söylemek, yanlış davranışta bulunmak, karşımızdakini kırmak ve olayları çıkmaza sokmamak için konuşmadan önce sessiz skin düşünmek doğru olan olacaktır. Lakin en çok karşılaşılan durum ise; tartışma çıkacak ortamda, tartışma çıkmasın diye o yerden uzaklaşan bireyin peşinden giderek durumu daha da çıkmaza sokma eğilimidir. Birey her ne kadar durumdan az hasarla çıkmaya çalışsa da karşısındaki kişi onu tahrik ettiği sürece kavga kaçınılmaz olacaktır. Öfke anında vücuttaki kan şekeri artar ve yağ asitlerinin ayrışması hızlanır. Bu yüzden sinirlenip, öfkelenen kişilere su verilmesi önemlidir. Çünkü su yağ asitlerinin dışarı atılmasını sağlar. Sinirlendiğinizde ayakta durmak yerine oturmayı tercih etmeniz sizin için olumlu olacaktır. Çünkü adrenalin hormonu ayaktayken daha hızlı salgılanır. Hem ayakta hem de sinirliyseniz adrenalin hormonunun salgılanması 2-3 katına çıkacaktır.

Bunların dışında öfkenizin hala arttığını ya da öfkenize hâkim olamadığınızı düşündüğünüz durumlar varsa fiziksel aktivitelere yönelmeniz sinir ve stresi azaltmakta size yardımcı olacaktır. Öfkelenmenize sebep olan şeyi düşünüp öfkeyi daha da pekiştirmek yerine, çözüme odaklanıp sorunu nasıl halledeceğinize odaklanmanız da etkili yöntemlerden birisidir. Öfkenin kaynağını bulup onun üzerinden giderek çözüm yolları aramak sağlıklı olacaktır. Sakinleştiğinizde neden ve neye karşı öfkelendiğiniz üzerine yapılacak bir çalışma sorunun kaynağını bulmanızda yol gösterici olacaktır.

 

Unutulmamalıdır ki “siz” istemediğiniz sürece hiçbir şey ya da hiç kimse size istemediğiniz bir şeyi dayatamaz ve yaptıramaz.

 

Psikolog Feza OKTAY