Olumlu Olumlama

Olumlu Olumlama

‘Düşünmek’  insanı diğer canlılardan ayıran en temel özelliklerden bir tanesidir ve insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Bireyin sahip olduğu düşünce tarzı kişinin davranışları ve duygusal olarak kendisini nasıl hissettiği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Düşüncelerimiz yaşama açılan bir penceredir; olaylar karşısındaki duruşumuzu belirler. Günlük hayatlarında pozitif düşünce tarzını kullanan bireylerin; kızgınlık, öfke, ayal kırıklığı, çaresizlik gibi duygular uyandıran stresli durumlarla daha başarılı bir şekilde baş ettikleri ve daha az psikolojik sorunlar yaşadıkları görülmüştür.

 

Pozitif düşünce derken olayların olumsuz yönlerini vurgulamaktansa olumlu yönlerini görmeyi hedefleyen bir düşünce tarzından bahsediyoruz. Bu düşünce sistemine pozitif denmesinin nedeni; her koşulda pozitif enerjinin tetiklenmesini sağlaması ve bize dönen sonucun pozitif olması. Böylece insanı her zaman sağlıklı ve aktif kılmasıdır. Aynı duruma veya olaya pek çok farklı açıdan bakabiliriz. Bu yollardan biri olumlu bakış açısıyla durumu değerlendirmek, diğer yol ise; olumsuz ya da karamsar bir bakış açısıyla olayları değerlendirmektir.

 

Pozitif bakış açısı için öneriler:   

 

Ø  Negatif düşünceler aklınıza geldiği zaman, özellikle sesli olarak pozitif alternatifleri üretin ve tekrarlayın.

Ø  Zorlukları korku ya da öfke değil, olduğu gibi görmeye çalışın.

Ø  Diğer insanlara bakıp, özenerek onları taklit etmeye çalışmayın. Ne, herhangi biri tam olarak siz olabilir, ne de siz bir başkası olabilirsiniz.

Ø  Zaman zaman kendi inancınızı pekiştirecek cümleyi kendinize tekrarlayın: ‘ daha önce de zor zamanlar geçirmiştim, bunun da üstesinden gelebilirim.’

Ø  Neyi, niçin yaptığınızın farkında olmaya çalışın. Bunu tartışacak, anlamanıza yardım edecek bir dosta ya da aile üyesine sahip olmaya çalışın.

Ø  Kendinizi tanıyın, kendi yeteneklerinizi bilmek sizi pozitif düşünme yolunda destekleyecektir.

 

Bazı zor durumlar için:

 

v  Her problem sadece sınırlı bir süre için devam eder.

v  Her sorunun olumlu tarafları vardır.

v  Yaşadığınız her problem sizi değiştirecektir.

v  Yaşadığınız bir sorunun sizi ne derece etkileyeceğine siz karar verebilirsiniz.

v  Her sorun için olumlu ya da olumsuz yorumlar yapılabilir.

 

 

Acıyı değiştiremiyorsanız, açıyı değiştirmek sizin elinizdedir. Hayatta karşınıza çıkmış olan, çıkacak olan; her olumsuzluk, problem, zorluk size hayatta muhakkak bir şey katmış ve katacaktır.

 

 

 

 

Psikolog Feza OKTAY