Patolojik Kıskançlık ( Othello Sendromu )

Patolojik Kıskançlık

William Shakespeare’in oyunundan adını alan Othello Sendromu, Amerikan Psikiyatri Derneğinin sınıflamasına göre; sanrılı bozukluk adını da almıştır.

 

Kıskançlık hezeyanı olan bu sendrom, kıskançlığın gerçeğe dayanmayan yanıdır. Sanrılı bozukluk; bilim ve teknolojiyle açıklanamayan, kişide sürekli olan ve kanıtlarla değiştiremediğiniz yanlış inanış. Bireyde temel güven duygusu eksikse; hep kuşkulanma, şüphe duyma, korkma ve karşısındaki bireyi tetkik etmeye çalışma, basit şeylerden büyük sonuçlar çıkarma gibi durumlar gözlenebilir.

Bu sendroma sahip bireyler; sevdiklerine karşı güvensizlik duygusu beslerler, sürekli olarak sevdikleri tarafından ihanete uğrayacaklarını düşünür ve bu yönde senaryolar yürütürler. Kıskançlığın evresine göre; hasta bu senaryoya o kadar inanır ki sevdiği kişiye zarar vermeye başlar. Sevdiği kişiyi kaybetme korkusu ve rakibe duyulan düşmanlık, bireyin kendisine olan saygısını azaltır. Sevdiği kişiyi ve kendisini yıpratma noktasına getirecek kadar ilişkiyi sahiplenir. Her an her yerde sevdiğinin ne yaptığını, kiminle konuştuğunu, nereye gittiğini vb. gibi durumları bilmek ve bu durumlardan şüphe duyması durumunda kesinlikle aldatıldığı hissine kapılır. Bu sebeple cinayet ve saldırılar meydana gelmekte, kanıt olmaksızın sadece aldatıldığı düşüncesi ve hissinden kaynaklandığı saptanmıştır. Bu sebeple unutulmamalıdır ki othello sendromu yaşayan bireyler, tehlikeli olabildikleri gibi şiddete de başvurabileceklerdir.

 

Belirtilerden bazıları ise şöyledir;

 

·         Sevilen kişiyi her şeyden ve herkesten aşırı kıskanma hali

·         Aşırı derecede aldatılma kaygısı

·         Özgüven eksikliği ve düşük benlik değeri

·         Sevilen kişiden ayrılmanın bir fobi haline gelmesi

·         Sevdiği kişiye hakaretler ederek ona kendisini değersiz hissettirme

·         Cinsel ve günlük hayatta saldırganlık ve şiddet eğilimi

·         Sevilen kişiyi sürekli tehdit etme

 

Kadınlara oranla erkeklerde daha sık gözlemlenmiş bu rahatsızlığın tedavisi mümkündür. Muhakkak bir uzmandan destek alınmalı ve geniş çerçevede birey gözlemlenmelidir.

 

Psikolog Feza OKTAY