Psikiyatrik İlaçlar Bağımlılık Yapar mı?

Psikiyatrik İlaçlar Bağımlılık Yapar mı?

Öncelikle şu ayrımı iyi bilmemiz gerekir. Psikologlar terapi hizmeti vermektedir, ilaç yazmak psikiyatristlerin yaptığı bir iştir. Sebebine gelecek olursak; psikiyatrist tıp fakültesinden mezun olduktan sonra tus (tıpta uzmanlık sınavı) kazanarak psikiyatri alanında uzmanlık yaparlar. Psikologlar ise; edebiyat fakültesinde psikoloji lisanslarını tamamlarlar. Bu nedenle bir psikologdan ilaç yazmasını beklemeniz yanlış olacaktır. Her ne kadar ilaçlar hakkında bilgi sahibi olsak da ilaç yazma ya da tavsiye etme yetkimiz yoktur. Ola ki terapiye gelen danışanın , ilaç tedavisine ihtiyacı varsa bir psikiyatriste yönlendirmesini yaparız.

 

Birçok danışanın aklını kurcalayan soru ise; psikiyatrik ilaca gerek olup olmadığı, bağımlılık yapıp yapmadığı ve etkili olup olmadığıdır. Çok az sayıda bağımlılık yapabilen ilaçlar vardır. Bu tip ilaçlar çok gerektiği zamanlarda kullanılmaktadır. Genellikle de kısa süreli ve doktor kontrolünde kullanılır. Bunun dışında kalan ilaçlar; antidepresanlar, antipsikotikler, kaygı gidericiler, duygu durum düzenleyiciler vs. bunların bağımlılık yapma gibi bir riski yoktur. Önemli olan ilaçların uzun süreli kullanılmalarıdır. Genel olarak birkaç süre verilmiştir. Etki edecek dozda etki edecek sürede 3 ila 6 ay ya da 6 ay bir sene gibi. Bu süre zarflarında ilaç kullanılmazsa ilacı kullanmanın çok anlamı olmuyor. Bunun sonucunda da hasta ilacın bir işe yaramadığını ya da neden hemen etki etmedi gibi birtakım soruların içerisinde kendisini bulabiliyor. Psikiyatrik ilaçlar her hastada farklı dozlarda ve günlük adetlerde etkisini gösterebilmektedir. Yapılan en büyük hata ise; psikiyatrik bir ilaç kullanan bireyin sohbet ortamında bir başka bireye tavsiyede bulunmasıdır. Gerek yan etkiler gerekse ilacın dozu ve ilaç her hastalığa ya da bireyin kendisine uygun olmayabilir.

Doktorun verdiği dozda kullanımlarda ilk bir iki hafta sersemlik, bulantı, iştahsızlık olabilir. Psikiyatrik ilaçlar günlük hayatınızdaki rutinlerinizi bozmaz. Önemli bir ayrıntı ise; bağımlılık problemi olan bireylerde ilaç daha dikkatli seçilir.

 

Psikiyatrik ilaçların verilme sebepleri, beyindeki kimyasalların düzensizliğini dengelemek adına uygulanan bir tedaviyi amaçlamaktadır. Eğer alkol tüketiminiz ya da kullandığınız başka ilaçlar varsa bunları doktorunuzla paylaşmayı unutmamalısınız. Aynı zamanda hastanın kendi istediği şekilde ilaç kullanması ya da bırakması durumu da daha elem bir hal alacaktır. Psikiyatrik ilaçlar 3-4 hafta gibi bir süreden sonra etkisini ortaya çıkarır. Bir ağrı kesicinin yarattığı hızlı etkiyi beklemek yanlış olacaktır.

 

Psikolog Feza OKTAY