Psikoloji Ve Rüyalar

Psikoloji Ve Rüyalar

PSİKOLOJİ ve RÜYALAR

 

Uyku evresindeyken gördüğümüz çoğu rüyayı uyandığımızda hatırlayamayabiliriz. Hafızamızda kalanlarsa zihnimizi kurcalar.

 

 

Cadı: Bir cadı iç bilgelik, iyileşme ve büyüme kaynağı olabilir. Ya da yıkıcı bir bilinçdışı bir güç de olabilir. Örneğin bastırılmış bir parçanız.

Canavar: keşfedilmediği ölçüde bilinçdışının korkutuculuğunu temsil eder. Korkunun üstesinden gelirseniz, bilinçdışınızda bilinçli egoyu tamamlaması için gerek duyduğunuz her şeyi bulursunuz.

Cehennem: bilinçdışının korkutuculuğunu simgeler olarak görülebilir. Cehennem ateşleri sizi tehdit eder, görünen bilinçdışı güçleridir. Bir hapis yeri olarak bütün bastırılmış içgüdü ve duyguların alıcısı olarak bilinçdışıdır.

Cennet: çocukluğun masum, sorunlardan uzak yalınlığına geri dönme isteğini temsil eder. Fakat gerçekçi olmadığı için bu yanlıştır. Başlangıçtan itibaren potansiyel olarak ve güçlü bir şekilde var olan ruh dengesi ve bütünlüğe ulaşma isteğini temsil etmektedir.

Cüce: normal boyutlardan küçük olduğu için, şaşkın bir kişiliği simgeleyebilir. Bazen tam açığa çıkmamış gerçek benliği temsil edebilir.

Çanta: alıcı olması dolayısıyla cinsel bir simge olabilmektedir. Rüyanızda çantanın anlamını sizin için belirleyenler, çantada olanlar ya da çantanın ne olduğu konusunda hissettiklerinizdir.

Çarpışma: Ruhunuzdaki çatışmayı simgeler.

Çarpma: bir araba, tren ya da uçağa çarpıyorsanız büyük olasılıkla, bir problem ya da durum nedeniyle gerilim içinde olduğunuzu gösterir. Aracı kullanan sizseniz çarpma kendinizi cezalandırmaya yönelik bilinçdışı bir isteği simgeleyebilir.

Çayır: parlak yeşilliğin gelişmesi kişisel gelişim ve olasılığını simgeleyebilir.

Çekiç: erkek cinselliğini simgeleyebilir. Bir silah olarak kullanılıyorsa saldırganlığı temsil eder.

Çeşme: yenilenme ve yaşamın bir simgesidir. Bilinçdışınızdaki yaşam sağlayan güçleri temsil edebilir.

Çığ: bir bozgun korkusu ya da gelmekte olan bir bozgun uyarısıdır.  Aynı zamanda donmuş duyguları simgeleyebilir.

Çıkma: bir merdiveni, basamakları ya da bir dağı çıkmak veya bir balon ya da asansörle yukarıya çıkmak yüksek başarıyı gösterebilir. Zor bir dağ ya da kayalığa tırmanma zor fakat ödüllendirici b,r görevi başarmayı temsil edebilir.

Dalma: su, çoğunlukla kadını simgeler. Derinlere dalmak bilinçdışına inmeyi simgeleyebilir.

Dans: cinsel ilişkiyi simgeleyebilmektedir. Bir dansa katılmak, büyük olasılıkla , diğer insan ya da grupla işbirliği halinde ilişki kurmak anlamına gelebilir.

Dışkı: kurtulmanız gereken bir şeyi, geçmişten gelen ve ruhunuzu zehirleyen bir şeyi temsil edebilir. Neredeyse kesin olarak bastırdığınız bir şeydir.

Duvar: gereksinim duyduğunuz şeye ulaşmanızı önleyen bir simgeyi simgeleyebilir. Engel genellikle sizin tarafınızdan dayatılmıştır.

Düşme: tırmanmanın ya da uçmanın bir sonucuysa, simge dolaysızdır. Rüya sizi şimdiki davranış ya da isteklerin yıkıcı sonucu konusunda uyarıyor olabilir. Rüyada hissedilen düşme korkusu, gerçek yaşamda kendiniz serbest bırakmaktan korkmayı simgeleyebilir.

Ejderha: bir hazine ya da hazine içerebilen bir mağarayı koruyor mu? Böyleyse, mağara büyük olasılıkla bilinçdışınızı, hazine benliğinizi, sizinle gerçek benliğiniz arasında duran ejderha da; bilinçdışından korkan bir insan için bilinçdışının korkutuculuğunu temsil eder. Kanatlı bir ejderha; kişisel olgunluğun “alt” düzeyden “üst” düzeye geçmesini simgeleyebilir.

Eski: Eski olan her şey bilinçdışındaki derin, daha ilkel katmanlarda bulunan bir şeyi simgeleyebilir.

Eşik: yeni bir yaşam biçimine, yeni bir bilinç durumuna ya da yeni değerlere başlamak üzere olduğunuz ya da başlamanız gerektiği anlamına gelebilir.

Ev: üst kata çıkmak(başa) düşüncenin geliştiği akıl katmanına gitmek anlamına gelebilir. Ev sıkıntı veriyorsa; bir parçanız henüz gelişmemiş olabilir.

 

Psikolog Feza OKTAY