Psikolojik Manipülasyon

Psikolojik Manipülasyon

İnsanların davranış ve kanaat biçimlerini değiştirmelerine sebebiyet veren, şu veya bu şekilde bireylerin bilgi ve istekleri dışında etkileme şekline psikolojik manipülasyon denmektedir.

 

Manipülasyonun birçok çeşidi bulunmaktadır. Bilinçsizce hayatların etkilendiği gibi bir gerçekle hayatlarımızı idame ettirmekteyiz. Bir kişiden bir şey isterken önce küçük bir ricada bulunmak, daha sonra büyük bir ricada bulunulduğunda kabul etmesini kolaylaştıracaktır. Ya da tam tersi durumda söz konusu olabilir. Kabul görmeyecek bir ricayı önce söyleyip, daha sonra kabul edilebilir bir seviyeye çekmek, ikna olmayı daha olası yapacaktır. Er ya da geç ortaya çıkacağı bilinse de yalan da manipülasyon türlerinden bir tanesidir.

Sıkça karşılaşılan bir diğer durum ise; provokasyon, yani amiyane tabirle “gaza getirme” bireyler üzerinde oldukça etkili olduğu gözlemlenen bir yöntemdir. Yanlış bir şey yapmadan önce zihinde o anın fotoğrafını oluşturup etraflıca düşünebilmeniz böylece, yanlışlıktan da uzaklaşmış olmanızı olası kılacaktır. Dinlediğiniz şeyleri “mantık süzgeci”nden geçirirseniz, az hasar ya da sıfır hasarla kurtulma şansınız artar. Mahrum bırakma da duygusal manipülasyon adı altında değerlendirilmektedir. Birey mahrum bırakılarak istemediği işlere sürüklenmek zorunda kalabilir.

Ego okşama da oldukça önemli ve sonunda sizi hüsrana uğratması çok olasıdır. Bireyin egosunu doyurarak ona her istediğinizi yaptırabilirsiniz. Alçak gönüllü olmayı başarabilen bireyler bu durumdan kurtulabilmektedirler. Yoksa kibir sonunuzu getirebilir. En çok gözlemlenen ise; duygu sömürüsüdür. Halk dilinde “vicdan yapma” bireyleri anında etkileyebilir ve manipülasyon yapan kişi yada kişiler, kurumlar tarafından kendinizi kötü hissetmenizi sağlayarak, çoktan amacına ulaşmış olur.

 

İyi bir gözlemci olmak ve akılcı kararlar vermek sizin elinizde olan bir şeydir. Siz istemediğiniz sürece, istemediğiniz bir şeyi size kimse yaptıramaz.

 

Psikolog Feza OKTAY