Senin ki Benim ki En Büyük Kiminki?

Senin ki Benim ki En Büyük Kiminki

SENİN Kİ BENİM Kİ EN BÜYÜK KİMİN Kİ? 

Erkeklerin düşüncelerinde fazlasıyla yer alan bir konu penis boyudur. Ölçümlemeyi kendileri yaptıysa çıkan sonuçlar gerçekle örtüşmeyebilir. Özellikle kadınları etkilemek için bahsetmekten çekinmezler. Bilinen en büyük yanlış mı desek mit mi bilinmez ama küçük penise yapılan haksızlık da küçük olduğundan dolayı partnere yeterince haz vermeyeceği düşüncesidir. Tartışmalar ve araştırmalar günümüzde hala devam etmektedir.

Irklar arası yapılan araştırmalarda otuz cm’e kadar yapılan ölçümler kaydedilmiştir. Literatüre giren en küçük penis bir cm’dir. Bu organlar ‘micropenis’ olarak isim almaktadır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki bir cm boyunda olan bir peniste testisler tam olarak yerli yerindedir. Bahsedilen penis boyları sertleşme görülen penis boylarında kaydedilen ölçümlerdir. Cinsel organınızın durumundan rahatsızlık duyuyorsanız üroloğunuzla da görüşerek plastik cerrahla da görüşme sağlamanız aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldıracaktır.

Erkeklerin düşüncelerinin aksine kadınlar büyük cinsel organlı erkeklerden korkmakta ve kaçınmaktadırlar. Her ne kadar doğurgan olup bir bebek dünyaya getirseler bile cinsel ilişki bununla aynı dereceyi taşımaz ve cinsel ilişkiye girmeye çalışmak ciddi acılara sebebiyet vereceği için kadınlar korku ve kaygılarını zaman içerisinde vajinismusa bırakacaktır. 

TESTİSLER

Diğer bir değişle ‘erbezi torbaları’ adını almaktadır. Boyutları kişiden kişiye pek az farklılık gösterirken; sağlak olan bireylerde sağ testis daha aşağıda, solak olan bireylerde sol testis daha aşağıda yer almaktadır. Bir testisin uzunluğu dört-dört buçuk cm eni ise; iki-iki buçuk cm olması beklenir. Aksi durumlarda zührevi hastalıklardan kaynaklı testislerde büyüme gözlemlenmiştir. Futbol topu büyüklüğüne kadar varan testisler ciddi acılara sebep olabileceği gibi tıbbi operasyonda gerekebilir.

Düzenli olarak yapılacak ürolojik muayene bireyin sağlığı açısından önem arz etmektedir. Herhangi bir fizyolojik problem bireyin cinsel yaşamını olumsuz etkileyeceğinden dolayı cinsel terapi alması kendisi için alınabilecek doğru bir karar olacaktır.

Ciddi sorunlara sebebiyet vermiyor ise; ne kadar büyük olduğu ya da küçük olduğu değil, bireyin cinsel yaşantısında ne kadar haz ve mutluluk duyacağı önemlidir. Her şeyden önemlisi partnerlerin olumlu ve olumsuz durumları konuşmaları ve sağlıklı bir iletişim içerisinde olmaları sadece cinsel yaşamlarını değil tüm ilişkiyi olumlu etkileyecektir. Partneriniz ile konuşamayacağınız konu olmamalı, olabildiğince şeffaf olmalısınız.

 

Psikolog Feza OKTAY