Sertleşme Sorunları

Sertleşme Sorunları

3 tip sertleşme vardır.

Bunlar;

Görsellik, işitsellik ve fanteziler sonucu

Cinsel organa dokunmayla

Uykunun REM (en derin hal) dönemi

Bu durumlarda ereksiyon (sertleşme) gelişir.

Erkeklerin bu sorunla başa çıkabilmesi için önce bir üroloğa gitmesi, eğer sorun fizyolojik değil ise; bir cinsel terapiste gitmesi tedavinin seyri açısından önemli olacaktır.

Toplumumuzda birçok erkek cinsel problemlerini arkadaşlarıyla rahatça konuşup çözüm yolu aramakta ama tıbbi ya d a psikolojik yardımı kabul etmekte zorlanmaktadır. Yapılması gereken adımlar ise; kişinin önce bir ürologdan randevu alması ve gerekli tahlil ve tedavileri yaptırması olacaktır. Sorunun kaynağı fizyolojik nedenlere bağlı değil ise; alınacak en doğru karar cinsel terapiste gitmek olacaktır.

Cinsel terapi de sertleşme sorunu ile gelen hastaya önce nasıl bir yol izlenileceği anlatılır ardından karşılıklı mutabık olunursa, tedavi süreci başlamış olur. Tedavi planlaması ayrıntılı olarak hastaya anlatılır neler yapması gerektiği ve neler yapmaması gerektiği anlatılır. Terapilere düzenli devam eden hastada iyileşme belirtileri gözükür.

Erkeklerin yaşadığı sorunlar kadınlara oranla daha çabuk sonuç alır. Genelde çok uç durumlar yok ise, sosyal çevre, kız arkadaş, eş, iş gibi faktörler erkeklerin cinsel hayatını etkilemektedir. Hastadan alınacak cinsel yaşam öyküsü terapinin seyrine önemli ölçüde ışık tutacaktır. Hastanın cinsel yaşam öyküsü alınırken sorulması gereken önemli sorular;

İlk cinsel aktiviteden beri mi yoksa daha sonra mı gerçekleşti?

Yalnızca partneriyle mi bu sorunu yaşıyor yoksa mastürbasyon yaparken de sorun var mı?

Uygun zaman, uygun yer ve uygun kişi koşullarında da sorun devam ediyor mu?

Yavaş yavaş mı yoksa aniden mi ortaya çıktı?

Pozisyon değişikliğine göre artıp azalıyor mu?

Sertleşme sorunu öncesinde geçirilmiş bir ameliyat ya da kullanılan bir ilaç faktörü var mı?

Sabah ereksiyonları oluşuyor mu?

Sertleşme sırasında cinsel organda şekil bozukluğu oluşuyor mu?

Bu sorulara verilecek doğru cevaplar tedaviyi olumlu yönde etkileyeceği gibi cinsel terapistin de sorunun kaynağını sağlıklı ve kolay yoldan bulmasını sağlayacaktır.   

 

 

Psikolog Feza OKTAY