Sıradan Bir Horlama Olmayabilir

Sıradan Bir Horlama Olmayabilir

Uyku apnesi; uyku esnasında horlama ve nefesin gitmesi durumudur. Boğulur gibi uyanma ya da nefes darlığı ile uyanmadan bahsediliyorsa bireyde uyku apnesi olabilir. Genellikle bu durumu bireyin yanında bulunan kişinin fark etmesi olasıdır.

 

Toplumumuzun %5inde görülmesine rağmen yeterince bilinmemektedir. Uyku apnesi olup olmadığını birey kendisi fark edemez. Uyku apnesi, sendrom olarak anılmaktadır. Bu durum beraberinde diğer bir takım rahatsızlıkları da yanında getirmektedir. Uyku apnesi sendromu olan bireylerde; baş-boyun bölgesinde ciddi terlemeler gözlemlenir, yastıkta yoğun bir ıslaklık olabilir. Gece boyunca birey kalitesiz bir uyku uyuduğu için, uyku sürecinde kesik nefesler aldığı ve zorlandığından gün içinde; dikkatinde azalma, konsantrasyon güçlüğü, anksiyete(kaygı) yaşayabileceği gibi daha depresif bir ruh hali içine girebilir. Uyku  apnesi bulunan kişiler gündelik yaşamlarında da psikolojik olarak zorluklar yaşayabilirler. Sabah uyanmayla beraber, gün içinde sürekli bir uyku hali, ayılamama durumu bireyi olumsuz bir durum içine sokmaktadır. Gündelik hayatta yaptığı işler esnasında hatta araç kullanımında dahi uyuklamalar ve bu uyuklamalara bağlı olarak dikkatini odaklayamama ve sonucunda kazalar meydana gelebilmektedir. Genelde depresyonu taklit eden bulgular gözlemlenir. Bu sebeple hastanın uykusu ile ilgili de detaylı bilgi almak önem arz etmektedir. Öte yandan anksiyete (kaygı bozukluğu) da gözlemlenmektedir. Birey uyku apnesinden dolayı nefesi kesildiğinde panikle uyandığı için, tekrar uykuya dalmakta zorluk çekebilir. Yeniden nefesinin kesileceği korkusu, bireyin kaygı yaşamasına sebep olur.

Uyku apnesi; kasların fonksiyon bozukluğundan mı yoksa beyindeki solunum merkezi kaynaklı mı ya da başka sebeplerden mi olduğu netlik kazanmış değildir. Yapılan çalışmalarda genetik bir faktör kaynaklı olabileceği de saptanmıştır. Uyku apnesinde birey yaşadığı uyanamama korkusu, soluk alıp vermesinde tıkanıklık. “ben ölecek miyim?” sorusunu da aklına getirebileceği gibi buna bağlı olarak da bireyde ölüm fobisinin oluşmasına da sebebiyet verebilir.

 

Uyku apnesinin kesin teşhis ve tedavisi için uyku laboratuvarlarına başvurulmalıdır. Kimi zaman depresyon ve anksiyete gibi hastalıkların şikayetleri baş gösterebilir. Emin olmak için bir uzmana başvurmanız yararlı olacaktır. Hafife alınmaması gereken bu rahatsızlık çok ciddi sonuçlara da mahal verebilir.

 

Psikolog Feza OKTAY