Uykuda Bilinçdışımızın Anlatmak İstediği

Uykuda Bilinçdışımızın Anlatmak İstediği

Tanınmış bir nörolog ve psikiyatr olan Sigmund Freud, rüyalar hakkında teoriye sahiptir. Bilinç dışımızı, isteklerimizi, dürtülerimizi ve duygularımızı yansıttığını savunur. Rüyalar genellikle farkında olmadığımız, saklı olan şeyleri açığa vurur. Rüyalarımızda gördüğümüz şeyler aslıda bilinç dışımızda yer alan şeylerdir. S. Freud bunun ötesine geçerek rüyalarımızı iki bölüme ayırabileceğimizi söyler.

1.Bölüm: Rüyamızda ne gördüğümüz. Buna asıl içerik denir. Örnek: rüyanızda bir canavar sizi kovalıyorsa; bir canavar sizi kovalıyordur.

2.Bölüm: bu rüyanın altında yatan gizli içeriktir. Bu bölüm düşünsel içeriktir. Yani canavarın sizi kovalamasının altındaki anlam; işinizde başkaları gibi terfi edemiyor olmanız ve işinizde güvensiz hissetmeniz olabilir.

 

İşte bu iki yöntemi kullanarak rüyaları bileşenlerine ayırırız. S. Freud’a göre; rüyalar hayatımızda büyük anlamlar taşımaktadır. Rüyaların yorumlanması ve anlamlandırılması bize yaşadığımız çelişki ve problemleri anlamakta ve çözmekte yardımcı olur.

Rüyalarımız beynimizin, beyin sapından aldığı rastgele sinyalleri çözmeye çalıştığı süreçtir. S. Freud’a göre; rüyalarımız, farkındalığımız dışında kalan içimizde yaşadığımız karmaşa ve problemleri işaret eder.

Beyninde hasar oluşmuş insanların dışında herkes rüya görür. Bir insanın rüya gördüğünü kapalı göz kapakları ardında gözlerinin hızlıca hareket ettiğinden anlayabilirsiniz. Çoğu rüya 5ila 20 dakika arası sürer. Ve beynin hiçbir bölümüne yerleşmiş değildir. Rüyamızın ne kadar saçma olduğunu uyanana dek fark etmeyiz. Derin uyku sırasında beynimizin ön lobundaki faaliyet azalmıştır. Bu, beynimizin mantıklı düşünceden ve plan yapmadan sorumlu kısmıdır. Bu kısmın faaliyeti azalınca, rüyalarımızda olan şeylerin mantığını fark edemeyiz (uçmak, hayvanlarla konuşmak) gibi. Rüyalarla ilgili en yaygın teori Sigmund Freud’a aittir. “rüyalar yorumlanması gereken bilinçdışı düşünceler ve arzulardır” der.

 

Tüm bunların yanı sıra; rüyaların tehditleri simule (gerçeğine benzetmek) etmek, problem çözmek, beynin esnekliği, beynin kendini temizlemesi, sinirsel yolları onarma ve iyileştirme ya da amaçsız olduğunu düşünen bilim insanları da mevcuttur.    

 

 

Psikolog Feza OKTAY