Vajinismus Olan Kadınların, Eşlerinin Yaklaşımı Nasıl Olmalı?

Vajinismus Tedavisi ve Belirtileri

 

Cinsel terapilerde izlenmesi gereken adımlar nelerdir?

 Kişinin cinsel yaşam öyküsü, bireysel ve ilişkisel yaşam öyküsü alınarak seansların gidişatı düzenlenir. Cinsel terapide temel alınan kıstas çiftin bu sorunu birlikte taşıyor olmalarıdır. Çift,  seanslara birlikte gelirse kat edilecek yol daha sağlıklı olacaktır.

Vajinismusun görülme sıklığı nedir?

Kadınlarda görülen cinsel işlev bozukluklarında en sık karşılaşılan durum vajinismustur. Bireyler ya gerçekten tedavi olmak için ya da onay almak için terapiyi kabul ederler. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki her on kadından biri vajinismustur.

Vajinismusun nedenleri neler olabilir?

Birçok neden görülmekte olup özellikle abartılmış ilk gece hikâyeleri, kaygılar, travmatik cinsel yaşantı, cinselliğin ayıp olduğu ortamlarda yetişmek, ödipal karmaşa(eşim bana abi, baba, kardeş gibi geliyor ya da annem ablam gibi) vereceğimiz örnekler arasında yer almaktadır.

Yolunda giden bir cinsel hayat varken daha sonra bireyde vajinismus gözleniyorsa bunun kaynağı travmatik olabilir.

Neler yapılmalı?

Her şeyden önce yapılması gereken en temel şey bir jinekoloğa gidip durumun fizyolojik sebeplerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmektir. Eğer fizyolojik olarak bir bulguya rastlanılmıyorsa; psikolojik olarak tedavi planlaması yapılması en sağlıklı olan olacaktır.

Vajinismus olan kadınların, eşlerinin yaklaşımı nasıl olmalı?

Vajinismus olan bir kadın kendini eksik hissetmekle beraber zaman zaman da bu durumdan hiçbir rahatsızlık duymayabilir. Erkeklerin olabildiğince eşlerini-partnerlerini anlamaları gerekmektedir. Her şeyden önce eşlerini tedavi anlamında desteklemeli ve süreç boyunca yanlarında olmaları kadınlar için önem arz etmektedir.

Tedaviyi ne zaman kabul ederler?

Çoğu kadın içinde bulunduğu durumdan rahatsızlık duymazken bazı kadınlar da, aile büyüklerinden duydukları torun ısrarından dolayı ve eşlerinden gördükleri olumsuz davranışlar karşısında çaresiz kaldıkları için tedavi olmayı kabul ederler.

Kimler bilmeli-bilmemeli?

Vajinismus tedavisi ile ilerleyen bireylerin içinde bulundukları durumu mümkün olduğunca sadece kendisi, eşi ve terapistleri arasında kalması,  durumu daha faydalı sonuçlar alınmasına zemin hazırlayacaktır. Çoğu seansta gözlemlenen, cinsel terapiye gelen danışanların içinde bulundukları durumu aile büyükleriyle paylaşmalarıdır. Bu durum süreci yıpratan bir durum olarak gözlemlenir. Aile büyüklerinin baskıları, zaman içerisinde eşleri yıpratıcı bir ilişkinin içine girmesine sebebiyet verecektir.

vajinismus tedavi merkezi pisikonet

Psikolog Feza OKTAY