istanbul Psikolog

Vajinismusun Tanısı ve Tipleri

Vajinismus Nedir?
 
     Vajinismus oldukça sık görünür. Fakat gerek toplumumuz gereği, gerekse örf ve ananelerden ötürü pek yardım alınacak bir durum gibi gözükmemektedir. Zamanla gelişen toplumda bireyler bilinçlendikçe yardım almak için ‘cinsel terapist’lere gitmeye başlamıştır. Vajinismus geleneksel olarak “psikofizyolojik“ bir bozukluk olarak tanımlanır.
      Vajinismus “ya acırsa“ diye korkup cinsel ilişkinin gerçekleşmesine izin vermeme halidir. Vajinanın dış üçte birini çevreleyen perineal kaslarda yineleyici ya da sürekli bir biçimde istemsiz kasılmalar olmasıdır.  Kadının kontrolü dışındaki kasılmalar bilinçdışından köken alan vajinal bir refleks olduğu kadar, ilkel ve bedensel bir korku refleksidir.
Tüm bunlara ek olarak;
  Erkeğe bağlı
  Kadına bağlı
  İlişkiye bağlı 
  Cinsel bilgi, beceri veya eğitim eksikliğidir.
       -The Merck Manuel’e göre vajinismusun tanımı şu şekildedir:
“Kadınlarda, penisin vajinaya girmesini önlemek konusunda mevcut bilinçdışı bir istek sonucu vajina aşağı bölümündeki kasların adeta bir şartlı refleks gibi kasılması sonucu meydana gelen vajina spazmıdır. Penisin vajinaya girmesi çok zaman olanaksız olduğundan bu olay iyi gitmeyen evliliklerde sık görülür.
       -Amerikan Psikiyatri Birliği’ne göre vajinismus; “istemsiz kasılmalar sonucu ilişkinin gerçekleşememesi“ durumudur.
       -Uluslararası Ağrı – Ağrı Sınıflandırma Çalışmaları Birliği; vajinismusu boyutsal ağrı bozukluklarına eklemiştir. “Vajinismus ağrısı ya da sisparoni olarak mesane, rahim, yumurtalık ve adneks hastalıkları“ içinde listelenmiştir.
Vajinismusun başlıca nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;
  Cehalet
  Abartılmış ilk gece hikâyeleri
  Cinselliğin ayıp olduğu ortamda yetişmek
  Travmatik cinsel yaşantılar
  Oidipus complex
  Kaygılar
        Vajinismusun sonradan oluşmuş olması travmaya bağlı olabilmektedir. Başka türlü olması ikincil durumları düşünmemizi sağlar.
 
        Vajinismusun tanısı ve tipleri;
 
  Apareunia, cinsel birleşme yaşayamayan bireyler için yapılmış genel bir tanımlamadır. (vajinismus da bunun bir tipidir.)
  Disparoni, cinsel birleşme sırasında ağrı yaşanması durumu
  Daha önce acılı veya acısız, keyifli veya keyifsiz bir cinsel birleşme yaşantısı
  Kişi hayatında hiçbir başarılı cinsel birleşme yaşayamamışsa
Doğum yırtıkları, kürtaj, kötü ve sert yapılan jinekolojik muayene ve ağrılı enfeksiyonlar da nadiren görülen durumlar arasındadır.
       
        Vajinismus olan bireyler muhakkak bir jinekolojik muayeneden geçmelidir.  Böylece sorunun kaynağını öğrenmede terapiye ışık tutulacaktır. Uygun tedavinin yapılabilmesi için bireylerden alınan bilgiler çok önemlidir. Ne kadar net ve ayrıntılı anlatım yapılırsa bu süreci anlamamızı ve nasıl bir yol izlememiz gerektiği konusunda bizlere yardımcı olacaktır. Danışanların bu süreç içerisinde verilen ödevleri yerine getirmesi vajinismustan kurtulmaları için önemli bir faktördür.
 
        Psikolog Feza OKTAY