istanbul Psikolog

Yaz Tatilinde Çocuklar Nasıl Kaliteli Vakit Geçirmeli

Okulların kapanmasıyla çocukların tatili başlıyor. Bütün sene boyunca okul, dersler ve sınavlarla mücadele eden çocuklarımız için oldukça önemli bir dinlenme dönemi başlıyor.

            Bu dönemin en sağlıklı ve verimli bir şekilde geçirilmesi için neler yapmamız gerektiği hakkında biraz konuşalım. Öncelikle her çocuk aynı imkanda olmadığı için bazıları tatile yada yazlık evlerine giderek tatillerini değerlendirirken bazıları da maddi imkansızlıklar yüzünden tatili evlerinde geçirecekler.

            Evde kalacak olan çocukların da tatillerini güzel değerlendirmeleri için değişik yöntemler bulunabilir. Öncelikle ailenin çocuğun tatilde olduğunu, gerek beynen gerek fiziksel olarak dinlenmeye, okul zamanı vakit ayırmayacağı bazı etkinlikleri yapmaya ihtiyacı olduğunu algılaması çok önemlidir.

            Çocukla şehir içinde de yapılabilecek çok güzel etkinlikler vardır. Mesela öncelikle çocuğun en azından imkanlı günlerde bir park ya da doğal ortamın olacağı bir yere götürülmesi önemlidir.

            Çocukla  beraber bir turist gibi sırt çantasını alarak, değişik günler için güzel bir şehir gezi planlaması yapılabilir. Hem şehir dışına gidemeyen çocuğun bu konudaki isteği de biraz tatmin edilmiş olur. istanbul'daysa İstanbul’un güzel bir gezi haritası çıkarılarak çocukla birlikte Sultanahmet, Kapalıçarşı, mısır çarşısı, değişik müzeler, sergiler gezilebilir. başka bir şehirdeyse her şehrimizin gezilecek görülecek çok değerli yerleri vardır. Bunların bir planı çıkarılabilir.

            Bu geziler planlandığında çocuğa bir defteri gezi defteri yapıp, gezdiği yerdeki önemli şeyleri ve resimleri kaydetmesi söylenerek geziler daha da eğlenceli hale getirilebilir.

            Çocukla beraber değişik çiçek ya da sebze tohumları alıp saksıda yetiştirme görevi çocuğa verilebilir. Böylece her gün ilgileneceği, büyümelerinden mutlu olacağı bir etkinliği olur.

            Yine evde besleyebileceği ufak bir fanus içinde bir balık alıp onunla ilgilenmesi görevini de ona verebiliriz.

            İstanbul içinde de denize girebileceği, hatta çantaları  alıp toplu taşımayla gidilebilecek plajlar var. Arada çocuğumuzu denize götürmek, hatta yanımıza mümkünse birkaç arkadaşını alıp gitmek, onu oldukça mutlu edecektir. Başka şehirlerde de değişik plajlar eğer deniz yoksa havuzlardan yararlanılabilir.

            Yaz boyunca çocukların ne sürekli ders çalışması ne de hiç çalışmaması doğru değildir. Çocuk sadece okulda gördüğü dersleri unutmamak adına okuyup tekrar edebilir. Bu okul başladığında çok daha rahat etmesini sağlayacaktır. Ama bunu, çocuğa bütün yaz tatilini zindan edecek aşırı disipliner bir yöntemle değil, daha esnek bir çalışma planını beraber oluşturarak yapmak daha sağlıklıdır.

            Bu tatil çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için oldukça iyi bir zamandır. Kitap seçerken önce çocuğun zevk alacağı kitapları onunla beraber seçmek, okudukça ona kitap önerileri yapmak, çocuğun kitap okumayı bırakmaması için doğru bir yöntemdir.

            Ayrıca çocuğumuzun okul zamanı vakit bulamadığı ya da vakti olmadığını bahane ederek yapmadığı odasını, kütüphanesini, eşyalarını düzenlemesi konusunda da yönlendirici olmak, bu düzenlemeyi haftalık bir programa oturtmak  belki de bu tatilde bazı düzen alışkanlıkları edinmesine yardımcı olabilir.

            Çocuğumuzu tatil sırasında değişik yemekler yapmaya da yönlendirebiliriz. İnternetten kendi bulduğu tarifleri yapmasına yardımcı olup onları ev halkına ve arkadaşlarına sunmasını sağlamak çok hoşuna gidecektir. Hepimizin evinde uzun süredir kullanılmayan, satılabilecek eşyalar olabilir. Gerek evde gerek kendi odasındaki kullanılmayan eşyaları belirleyip internet üzerinden sizin kontrolünüz dahilinde satmasına yönlendirmek de tatilde hem değişik bir etkinlik olabilir, hem de sattığı eşyaların parasıyla kendine tatildeki ufak ihtiyaçlarını alabilir.

            Bu güne kadar çekilmiş fotoğrafları düzenleme konusunda kendisinden yardım isteyebilirsiniz. fotoğrafları tarih ve etkinlik gruplarına göre albümler şeklinde ayırması ona değişik bir etkinlik zamanı kazandıracak, belkide unuttuğu bir çok fotoğrafı tekrar görüp eğlenmesini sağlayacak ve yaptığı düzenleme bittiğinde bunu sizinle paylaşıp gururlanacaktır.

            Çocuklarımızı alıp hayvan çiftliklerine gitmek hatta tatilde bunu düzenli olarak yapmak da hem çocuğumuzun çok anlamlı bir şekilde vakit geçirmesi ni sağlayacak, hem çocuğumuzun bazı değerlerini yükseltecek hem de oradaki hayvanlara fayda sağlayacaktır.

Uzm. Klinik Psikolog Pelin ÖZAYDIN