istanbul Psikolog

Ygs Sınavı Öncesinde Öğrencilere Ve Ailelere Tavsiyeler

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’na girecek yüzbinlerce öğrenci için son viraja bu hafta başından itibaren girildi. Birçok öğrenci hayalini kurduğu hayatı yaşamaları için atacağı adımlardan biri olan üniversiteye yerleşebilmek için yaşadıkları sınav maratonunu yavaş yavaş geride bırakmaya hazırlanıyor. Her öğrencinin sınava yüklediği anlam, sınavdan ve kendisinden beklentileri değişmektedir. Bu yüzden sınavda yaşayacakları kaygı veya stres düzeyleri de farklı olmaktadır. Sınav bir sınanma durumu olduğu için YGS sınavına girecek çoğu öğrencide bir miktar kaygı ve stres yaşamaları beklediğimiz bir durumdur. Hatta yaşanan az miktarda kaygı öğrencileri pozitif yönde etkileyeceği için yararlıdır. Ancak her zaman belirttiğimiz gibi yaşanan kaygı ve stres düzeyi çok önemlidir. Derslerinde oldukça başarılı olan birçok öğrenci sınav öncesi ve sınav sırasında kaygısını kontrol altına alamadığı için sınavdan beklediği başarıyı elde edememekte ve bunun sonucunda psikolojik rahatsızlıklar yaşamaktadır.  

SINAV SÜRECİNİN DAHA SAĞLIKLI GEÇEBİLMESİ İÇİN ÖĞRENCİLERE VE AİLELERE ÖNERİLER

  • Öncelikle bugünden itibaren defter ve kitapları kapatıp öğrencinin kendisine vakit ayırması yapılacak ilk adımlardan biridir. Sevdiği aktiviteleri yapması, mutlu olduğu insanlarla birlikte olması, temiz havada yürüyüşler yapması ve beslenmesine dikkat etmesini öneririz.
  • Öğrencilerin sonuca değil de sınav anına odaklanmaları çok önemlidir. Hiç görmediğiniz sorular karşısında kaç alacağınızı, hangi okulu kazanacağınızı, sınavın nasıl geçeceği gibi soruları hem öğrencilerin hem de velilerin düşündüğü ve merakla beklediği şeyler olmaktadır. Geleceği düşüncelerimizle kontrol etmeye çalışmak bize daha çok kaygı verebilir. Burada önemli olan sadece sınav anına odaklanmaktır.
  • Daha önce girdiğiniz sınavlar ile gireceğiniz sınavdaki olası performansı düşünüp kıyaslamalar yapmayın. Keşke şu konuya biraz daha ağırlık verseydim, önceki sınavım daha iyi olsaydı gibi cümleler tıpkı geleceği düşünmek gibi kaygı düzeyinizi arttıracaktır. Önceki sınavınızda ki performansınız beklentinizi karşılamamış bile olsa emeklerinizi küçümsemeyin. Ve önünüzdeki sınava odaklanmaya devam edin.
  • Sınav gününü diğer günlerden daha farklı bir hale getirmekte doğru değildir. Çok büyük kahvaltı sofraları, eşin dostun akrabanın o gün öncesinde veya sabahında sınava kadar öğrenciyi bırakmaları öğrencinin yine kaygısını arttırabilir. Bu günün tıpkı diğer günler gibi olduğunu sadece sınava gireceğini ona yansıtmak önemlidir.
  • Sınav öncesinde mutlaka ağır olmayan, zihin açıcı güzel bir kahvaltı etmelidir.
  • Çocuğunuzun negatif düşüncelere odaklandığını fark ettiğiniz anda ona eleştirel değil anlayışlı yaklaşarak bu düşünceleri daha gerçekçi ve pozitif hale getirmeye çalışabilirsiniz.
  • Öğrenciler bu süreci aileleriyle birlikte yaşadıkları için öğrencilerde olduğu kadar ailelerde bu süreci stresli ve kaygılı yaşayabilirler. Hatta bazen gördüğümüz ailelerin öğrenciden daha kaygılı olduğudur. Sevgili aileler; nasıl ki mutluluk bulaşıcıysa; mutlu olan insanların varlığı bizi pozitif yönde etkiliyorsa; kaygı ve stres de bir o kadar bulaşıcıdır.
  •  Çocuğunuz sizdeki kaygıyı ve stresi görüp, hissedip daha çok endişelenebilir. Hayatımızda stresli ve kaygılı olduğumuz zamanlarda sırtımızı dayadığımız ve bizi rahatlatan kişilerin varlığı kişiye huzur verebilir. Bu yüzden sizlere ilk tavsiyem önce kendi kaygınızın farkında olup bu kaygınızı normal seviyeye indirebilmenizdir.
  • Sınava gireccek olan tüm öğrencilere tüm içten dileklerimle başarılar dilerim.
  • Psk. Ceren GÜMÜŞ